Hametol

Yıpranmış Cilt Belirtileri Nelerdir?

Cilt yıprandığı zaman farkedilmesi kolay belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuru, düzensiz bir cilt
 • Ciltte pullanma
 • Cilt çatlağı
 • Kırmızı ve kaşıntılı bir cilt
 • Pürüzlü ve renksiz lekeler
 • Aşırı yağlı veya aşırı kuru gibi dengesiz cilt
 • Donuk ve soluk bir cilt
 • Hasarlı ve genişlemiş gözenekler
 • Akne oluşumu
 • Bakteriyel ve fungal cilt enfeksiyonları (1,4)

Gibi belirtiler cildinizin yıpranmış olduğunu gösterebilir.

Yıpranmış Cilt Nasıl Düzelir?

Cildin karşılaştığı bazı durumlar ciltte yıpranmaya yol açabilir. Özellikle soğuk ve nem bakımından yetersiz olan havalar cildinizi kurutabilir. Yetersiz sıvı tüketimi ve dengesiz beslenmek de ciltte yıpranmanın sebeplerinden biri olabilir. Yıpranmış cilt için bakım yapmaya yönelik çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağlıklı ve parlak bir cilt için düzenli cilt bakımı yapmak: Cildinizi iyi tanıyıp ona göre uygun bakım uygulayarak yıpranmış ciltten kurtulabilirsiniz. Ancak yıpranmış cilt bakımı yaparken nazik ve dikkatli olmak cildiniz için daha faydalı olabilir.
 • Zararlı güneş ışınlarından korunmak: Cildiniz için tehlikeli olabilecek faktörlerden biri de güneş ışınlarıdır. Ömür boyu güneşe maruz kalmak kırışıklıklara ve cilt lekelerine yol açabilir. Bundan dolayı güneşe çıkmadan güneş koruyucu kullanarak cildinizin yıpranmasını kontrol altına alabilirsiniz. 
 • Sağlıklı beslenmek: Tükettiğiniz besinler cildinizin sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir. Şeker ve yağdan zengin besinleri daha az tüketerek cildinizdeki yıpranmaları önleyebilirsiniz. Ayrıca bol su içmekte cildinizin nemli kalmasına yardımcı olabilir.
 • Kötü alışkanlıklardan uzak durmak: Sigara içmek cildinizin erkenden yaşlanmasına ve yıpranmasına sebep olabilir. Sigara cildinizde bulunan kan damarlarını daraltarak cildin daha solgun görünmesine yol açabilir. Sigara içmek aynı zamanda cildinizin elastikeyini kaybetmesine neden olabilir. 
 • Cilde nazik davranmak: Hergün banyo veya duş, cildinizde bulunan gerekli yağları yok ederek cildinizin kurumasına yol açabilir. Hergün banyo yapmak yerine iki günde bir banyo yaparak cildinizin nemini koruyup yıpranmasını önleyebilirsiniz. 
 • Güçlü kimyasallardan kaçınmak: Güçlü sabunlar veya şampuanlarda cildinizde bulunnan yağları yok ederek cildin kurumasına yol açabilir. Alkol, paraben ve çeşitli kimyasallar içermeyen daha uygun ürünler kullanmak cildiniz için faydalı olabilir. “Paraben nedir?” içeriğimizi inceleyerek paraben konusunda bilgi alabilirsiniz.
 • Stresi yönetmek: Fazla stres yapmak cildinizin yıpranmasına yol açabilir. Ayrıca fazla stres uyku düzenini de bozabilir. Az uyku uyumakta cildinizde yıpranmalara yol açabilen faktörlerden biri olabilir. (2,3

Yıpranmış Cilt Nasıl Düzelir?

Yıpranmış Cilt İçin Bakım Önerileri

Yıpranmış bir cilde sahipseniz evde doğal yollarla yapacağınız bakımlarla, daha sağlıklı ve parlak görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz. Yıpranmış cilt için evde bakım yöntemleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Aloe vera: Yıpranmış cilt bakımında sıklıkla kullanılan ürünlerden biri aloe veradır. Aloe vera cildi nemlendirirken aynı zamanda cildi iltihaplardan arındırarak temizleyebilir. Ayrıca cilde esneklik sağlayan kollajen üretimini de destekleyebilir.
 • Yeşil Çay: Güneş yanıklarından dolayı oluşan cilt yıpranmalarına iyi gelen yeşil çayı tonik olarakta kullanabilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi: Kuru ve yıpranmış ciltler için oldukça faydalı olan yulaf, ciltte oluşan kızarıklıklara ve tahrişlere de faydalı olabilir. 
 • Zeytinyağı: Zeytinyağı içerdiği faydalı besinlerle cildin nem dengesini düzenleyerek daha parlak ve canlı bir görünüm sağlayabilir. Ayrıca ciltte hasar oluşmasını da önleyebilir.
 • Gül suyu: Cildin pH dengesini düzenleyen gül suyu, yıpranmış ciltler için oldukça faydalı olabilir. Ayrıca gül suyunu tonik olarak da kullanabilirsiniz.
 • Zerdeçal: Zerdeçal antibakteriyel özelliği ile ciltte iltihap oluşumunu önleyebilir. Ayrıca antioksidan özelliği ile ciltte genç ve sağlıklı bir görünüm sağlayabilir. 
 • Bal: Bal cildin nemlenmesi için oldukça faydalı olabilir. Ayrıca ciltte ki sivilce ve lekeleri azaltmada etkili olan bal, Antibakteriyel özelliği ile enfeksiyonları önleyebilir. 
 • Süt: Süt cilt sağlığı için önemli olan hormonları kontrol edebilir. Parlak ve temiz bir cilt için cildinize süt bakımı yapabilirsiniz. (5,6)

Yıpranmış Cilt İçin Bakım Önerileri

Yıpranmış Cildi Günde 2 Kez Temizleyin

Yıpranmış bir cilde sahipseniz yüzünüzü günde iki kez temizleyerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Sabahları uyandıktan sonra ve akşam yatmadan önce birer kez cilt temizliği yapmak sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir. Ancak bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olabilir. Özellikle yıpranmış cilt için bakım uyguluyorsanız, kullandığınız suyun ısısı oldukça önemli bir faktördür. Yüzünüzde tahriş olmuş kıısmlar varsa sıcak su kullanmak bu durumu daha da şiddetlendirebilir. Ayrıca sıcak su cildin nemini alır ve cilt kuruluğuna yol açabilir. Bunun yanı sıra soğuk su ile bakım yapmak hem iltihabı ve kaşıntıyı azaltır hem de gözenekleri sıkılaştırarak sağlıklı bir görünüm sağlayabilir. 

Cildinizi günde iki kez temizlerken kullandığınız ürünlerde oldukça önemlidir. Cilt tipinizi iyi tanıyıp ona göre ürün seçmek cildinizdeki yıpranma için daha iyi sonuç sağlayabilir. Eğer cilt tipine uygun ürün kullanılmassa bu ciltte bulunan mevcut durumu daha da şiddetlendirerek ciddi cilt sorunlarına yol açabilir. (5,3)

Yıpranmış Cildi Nemlendirin

Hasarlı bir cilt neme ihtiyaç duyabilir. Bundan dolayı cildinizi nemli tutmak yıpranmış cilt sorununu önlemeye yardımcı olabilir. Cildin nemli olması cilde elastikiyet vererek cildin kendi kendini onarması ve koruması için önemli bir yere sahiptir. Nemlendirme cilt bariyeri onarımı ve güçlendirilmesi açısından da etkili bir yere sahiptir. Duş veya banyodan sonra cildinizi nemlendirmek ciltte bulunan nemi hapsederek daha faydalı sonuçlar verebilir.  Ayrıca nemli bir cilt kırışıklık oluşmasını da önleyebilir. (5)

Yıpranmış Cildi Nemlendirin

Yıpranmış Cildi Güneşe Karşı Koruyun

Fazla güneşe maruz kalma cildin yıpranmasına sebep olan en önemli faktörlerden biridir ve zararlı ışınlara sürekli maruz kalmak cildin kendi kendine yenilenmesini engelleyebilir. Her gün düzenli olarak 30 veya daha yüksek SPF’li, geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmak cildinizin yıpranmasını önleyici olabilir. Ayrıca güneş koruyucular antioksidan bakımından zengin olduğundan dolayı kırışık oluşumunu da engelleyebilir. Yağmurlu veya güneşli olmayan havalarda bile güneş koruyucu kullanmak cilt sağlığınız için faydalı olabilir. (5,3)

Yıpranmış Cilt İçin Bol Bol Su Tüketin

Su içmenin cilt için birden çok faydası vardır. Bunlardan biri yeterli su tüketimi ciltte kırışıklıkları ve sarkmaları önleyerek sağlıklı bir görünüm sağlayabilir. Ayrıca cildin pH dengesini de düzenleyerek yenilenmesini sağlar. Yeterli su içmek vücutta bulunan toksinleri uzaklaştırdığından dolayı bu cildinize de olumlu sonuçlar sağlayabilir. Ayrıca su içmek cildin nem dengesini düzenleyerek cildin taze ve canlı görünmesini sağlayabilir. Bol bol su içen kişilerin ciltlerinde kırışıklık veya çizgilerin oluşma olasılığı daha düşük olduğundan yaşlanma belirtilerini azaltabilirler.
Cildin fazla yağ üretmesi de ciltteki gözenekleri tıkayarak akne ve sivilce oluşumunu hızlandırabilir. Yeteri kadar su içmek gözeneklerin küçülmesini sağlayarak akne ve sivilce oluşumunu engelleyebilir. Cildinizde elastikiyet azalması varsa bu yeteri kadar su içmediğinizin bir göstergesi olabilir. Cildinizin esnek ve canlı görünmesi için bol bol su tüketebilirsiniz. (5)

Yıpranmış Cilt İçin Bol Bol Su Tüketin

Yıpranmış Cilt İçin Antioksidan Bakımından Zengin Besinler Tüketin

Dengeli ve düzenli beslenmek yıpranmış bir cildi etkileyen önemli faktörlerden biridir. Özellikle vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketmek sağlıklı bir cilde giden adımlardan biri olabilir. Bunun yanı sıra antioksidan içeren besinler tüketmek hem sağlığınız için hem de cildiniz için faydalı olabilir. Antioksidanlar vücutta dolaşan zararlı maddeleri etkisiz hale getirmesiyle bilinir. Antioksidanlar hücreleri erken yaşlanma ve cildinizde sorun oluşturabilecek birçok hasardan koruyabilir. Bundan dolayı diyetinizde yeteri kadar antioksidan almak cildinizin daha genç ve parlak görünmesini sağlayabilir. Antioksidan içeren besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • C vitamini: C vitamini önemli antioksidanlardan biridir. Vücutta bulunan zararlı maddelerin neden olduğu hasarları en aza indirgeyip cildin esnekliği için gerekli kolajen üretimini destekleyebilir. C vitamini özellikle turunçgillerde bol bulunur. Bunun yanı sıra lahana ve biberde de bulunur.
 • E vitamini: Provitamin çeşitleri arasında yer alan E vitamini hücreleri hasardan koruyup ciltteki iltihapların oluşumunu önleyebilir. E vitamini kuruyemişlerde ve tohumlardan bol bulunur.
 • Likopen: Bu antioksidan güneş yanığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Domateslerde bol bulunur. Tıpkı likopen gibi güneş yanığına olumlu etki sunan ve çeşitli cilt kusurları için kullanılan cadı fındığı hakkında da bilgi almak için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
 • Karotenoidler: Meyve ve sebzelere rengini veren bu antikosidan, hücrelerin hasarlanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Karotenoidler özellikle kırmızı ve turuncu besinlerde bulunur. Havuç, domates ve tatlın patates bunlara örnek olarak verilebilir. 
 • Çinko: Çinko cilt görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca güneş yanığı riskini de azaltmakta da görev alabilir. Çinko özellikle et ve deniz ürünlerinde bulunur. Bunun yanı sıra kuruyemişlerde de bulunur.
 • Selenyum: Selenyum cildin görünümünü iyileştirmede yardımcı olan bir antioksidandır. Yumurta ve balıkta bulunur. (5,6)

Cilt yıpranması birçok kişide görülebilen bir problemdir. Ancak gerekli tedbirler alındığında sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Özellikle dengeli ve düzenli beslenmek, antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketmek, düzenli cilt bakımı yapmak yıpranmış cilt için uygulanacak faydalı yöntemlerdendir.(1,2)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

1- https://www.mayoclinic.org
2- https://www.healthline.com
3- https://www.webmd.com
4- https://www.mayoclinic.org
5- https://www.healthline.com
6- https://www.webmd.com

Benzer Blog Yazıları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kantaron bitkisi oval uzun yaprakları olan ve sarı ya da mavi çiçek kümelerine sahip çalı şeklinde bir bitki türüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, günlük cilt bakımı rutini cilt sağlığının korunmasına ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ciltte tüm bölgelerin eşit ton rengine sahip olması beklenir.