Hametol

El Çatlaması Neden Olur?

Cilt bariyeri protein, çeşitli lipidler, seramid, keratin gibi maddelerden oluşur ve cilt bariyerini oluşturan bu maddeler cildi korur. Çeşitli olumsuz faktörlerle bozulan cilt bariyeri, işlevini yapamaz hale gelebilir. Cilt sorunları, vücudun tamamını etkileyebileceği gibi el kuruluğu ve çatlamaya sebep olabilir. Zayıf bir cilt bariyeri, ellerde çatlama ve kuruluğa yol açabilir. Ellere yeterli bakım yapılmazsa cilt enfeksiyonu veya egzama gibi daha ciddi cilt sorunlarıyla karşılaşılabilir (1). Genel olarak ‘‘Ellerde çatlama ve yarılma neden olur?’’ sorusunun cevaplarından bazıları ise şunlardır:

  • Olumsuz çevresel koşullar (havanın çok soğuk, çok sıcak veya rüzgarlı olması vb.)
  • Elleri gereğinden fazla yıkamak ve elleri yıkarken sabun bazlı, kurutucu etkili temizleyiciler kullanmak
  • Kolonya ve dezenfektan kullanımda aşırıya kaçmak
  • Ellerin, bulaşık yıkarken veya temizlik yaparken kimyasal temizleyicilere ve sıcak suya maruz kalması
  • Ani ısı değişimleri (evin sıcak, dışarının soğuk olması gibi)

El Çatlaması Neden Olur?

El Çatlaması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Günlük olarak yapılan rutin işler, ellerin çatlamasına sebep olabilir. Bunun için uygun temizleyiciler, nemlendiriciler, güneş kremi kullanmak, bol su tüketmek ya da soğuk havalarda eldiven kullanmak gibi bazı yöntemler ile ellerin çatlamasının önüne geçilebilir ve yumuşaklığı geri kazandırılabilir (2). Ancak eller ve tırnaklar bu gibi dış etkenlerin dışında, bazı vitamin-mineral eksikliklerinden dolayı da çatlayabilir. Eller, kolajen üretimi azaldığında başta B vitamini olmak üzere diğer vitaminlerin eksikliğinde de daha çok çatlama eğilimi gösterebilir. Bunun dışında el kırışıklığı, yaşlılık lekeleri ve elastikiyet kaybına da sebep olabilen C vitamini eksikliğinde de ellerde çatlama ve yarılma görülebilir. Dermatologlar tarafından önerilen E vitamini içerikli nemlendirici kremler, ellerdeki ve tırnak etlerindeki çatlamaya fayda sağlayabilir. Bunlara ek olarak kalsiyum açısından zengin besinler tüketmek de tırnak bakımı için faydalı olabilir. Bazı durumlarda hekim tavsiyesi ile biotin eksikliğine bağlı el ve tırnak sorunları için biotin takviyesi önerilebilir (3). 

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

El çatlakları küçük büyük fark etmeksizin, çoğu yaştan kişide görülen yaygın bir durumdur. El çatlaklarının görülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Ancak çoğu el çatlağı, düzenli nemlendirici krem kullanmak ve diğer bazı yöntemlerle geçebilir (4). Genel olarak ‘‘El çatlakları için ne yapılmalı?’’ sorusunun cevaplarından bazıları ise şunlardır:

  • Nemlendirme: Günde birkaç kez iyi bir nemlendirici kullanmak, ellerin ihtiyacı olan nemin sağlanmasında en önemli noktalardan biridir denilebilir. Nemlendirici krem ve losyonlar, el çatlamasını iyileştirir ve nemi cilde hapseder (4). Nemlendirici seçerken içinde paraben gibi kimyasal maddelerin olmamasına da özen gösterilmesinde fayda olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için ‘‘Paraben nedir?’’ konusunu inceleyebilirsiniz.

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

  • Eldiven Kullanımı: Özellikle elde bulaşık yıkarken sık sık su teması ve deterjan kullanımı sırasında eldiven kullanmak faydalı olabilir. Eldivenler, suyun ve kimyasal temizleyicilerin ellerdeki doğal yağları yok etmesinin önüne geçebilir (4).

Eldiven Kullanımı

  • Stresi Azaltmak: Stres, çeşitli cilt sorunlarına sebep olabilir ve semptomları artırabilir. Bu sebeple, stres faktörlerini baskılayıp kişisel bakıma özen göstermek iyi bir el bakımı için faydalı olabilir (4).
  • Elleri Kapamak: Kuru ve çatlamış eller için bakım önerilerinden biri de, ellere krem ya da losyon gibi nemlendirici ürünleri sürdükten sonra yün eldiven ve çorap giymek olabilir. Bu şekilde nemlendiricilerin en iyi şekilde emilmesi ve nemi cilde derinlemesine hapsetmesi sağlanabilir (4).
  • Medikal Kremler: Çok kuru, pullu ve çatlamış el tedavisi için doktor önerisiyle kullanılan laktik asit ve üre içerikli bazı kremler ya da losyonlar çatlamış ellere iyi gelebilir (4).

El Çatlaması Nasıl Önlenir?

Ellerde çatlama ve yarılma, bazı bakım uygulamaları ve koruyucu yöntemlerle hızlıca geçebilen bir durum olabilir. El çatlamasının önüne geçmek için uygulanacak bakım önerilerinden bazıları ise şöyle sıralanabilir:

Temizlik Ürünlerine Dikkat Edin

Elleri yıkamak, mikroplardan ve kirlerden arınmanın en iyi yolu olabilir. Ancak el temizliğinde kullanılan sabun içerikli temizleyiciler cildi tahriş edebilir. Bunun önüne geçmek içinse el hijyeni için nemlendirici etkili sıvı sabunları tercih etmek veya kalıp sabun kullanacaksanız, cildin pH değerine uygun, içeriğinde gliserin, vazelin ve çeşitli bitkisel yağları barındıran bir ürün olmasına dikkat etmeniz olabilir (5).

Temizlik Ürünlerine Dikkat Edin

İyi Bir Nemlendirici Seçin

Ellere düzenli nemlendirici kullanmak, el çatlaklarının önüne geçebileceği gibi ellerin daha genç ve daha dolgun görünmesini de sağlayabilir (5). Nemlendirici seçerken içeriğinde zengin yağların ve vitamin-minerallerin olduğu ürünleri tercih etmeniz gerekir. Bunun için ‘‘B5 vitamini nedir?’’ ve ‘‘Panthenol nedir?’’ konularını araştırmanız faydalı olabilir.

Güneşten Koruyun

Eller, soğuk havadan olumsuz etkilendiği gibi güneşli günlerde de sıcaktan olumsuz etkilenebilir. Buna engel olmak için güneşe çıkmadan önce en az SPF 30 koruma faktörlü, geniş spektrumlu bir güneş koruyucu el kremi kullanmak gerekebilir (5).

Güneşten Koruyun

Tırnak Bakımını Atlamayın

El bakımının tam anlamıyla olması için tırnakları unutmamak gerekir. Çatlayan bir elde, tırnaklarda aynı şekilde etkilenip kolay kırılan ve pürüzlü bir halde olabilir. İyi bir tırnak bakımı için nemlendirmeye ek olarak E vitamini içeren yağları kullanabilir ve hekim tavsiyesi ile ihtiyacınızın olması halinde biotin takviyesi alabilirsiniz (5).

Tırnak Bakımını Atlamayın

Bol Su İçin

Vücudun yeterli suya sahip olmaması, cildin hidrasyon seviyelerini düşürür ve cilt bariyerini bozabilir. Bariyeri bozulan cilt, kuruyup çatlayabilir. Bunun önüne geçmek içinse en doğal yol, şüphesiz bol su içmektir. Bu nedenle cildin nem bariyerini korumak, ihtiyacı olan nemi vermek için bol su içmek ve dehidrasyona (su kaybı) sebep olan aşırı kafein, alkol tüketimini de sınırlamak gerekebilir (6). Genel olarak el çatlaması şikayeti olan kişilerin ‘‘Ellerin çatlamasına ne iyi gelir?’’ sorusuna verilebilecek en makul cevaplardan biri bol su içmek denilebilir.

El bakımı nasıl yapılır?” içeriğimize de göz atarak el bakımı konusunda daha detaylı bilgiye ulaşabiilir, yumuşacık ve bakımlı ellere sahip olabilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

Benzer Blog Yazıları

El Kuruluğu Neden Olur? El Kurumasına Ne İyi Gelir?

Soğuk ve kuru iklime sahip bölgelerde yaşayan ve elde bulaşık yıkayan bireylerde daha sık görülür.

El Bakım Kremi Yüze Sürülür mü?

Eller, gün boyu en yoğun kullanılan ve en sık yıkanan vücut bölgesidir.

El Bakım Kremi Nasıl Kullanılır? El Kremi Faydaları

El kuruluğu, özellikle soğuk aylarda daha sık görülen durumlardan biridir.