Hametol

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeğinizin bakımı ile ne kadar iyi ilgilenirseniz ilgilenin, bir noktada pişik problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak pişiği önlemek için özel krem ya da losyonlar kullanarak tedbirinizi alabilirsiniz. Pişiğin oluşum nedenine göre bebeklerde pişik çeşitleri şöyledir:

 • Tahriş pişiği
 • Candida pişiği
 • Bakteriyel pişik
 • Alerji pişiği

Bebeklerde pişik nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğinizin bezini sık sık değiştirmediğinizde genital bölge, idrar ve dışkı ile uzun süre temas halinde kalır. Cilt beze sürtünerek tahriş olur ve bebeklerde kızarıklık meydana gelebilir. Bebek bezi dermatiti olarak da bilinen bu durum en yaygın pişik çeşididir.
 • Bebeğin sindirim sisteminde doğal olarak bulunan candida mantarının aşırı çoğalması ve büyümesi pişiğe neden olabilir. Sıcak ve nemli ortamları seven candida mantarı, bebek bezinin bağlandığı genital bölgede çoğalır ve kırmızı döküntülere yol açar.
 • Staph veya strep gibi bazı bakteri çeşitleri pişiğe yol açabilir.
 • Bebeklerin cildi hassas bir yapıya sahiptir. Bazı çocuk bezleri, ıslak mendil ya da pişik kremlerinde yer alan kimyasallar, bebeklerde pişik oluşumuna neden olabilir. Aynı zamanda bebeğin giydiği giysiler, çamaşır deterjanı, sabun, şampuan gibi kişisel bakım ürünleri de bebekte alerjik pişiğe yol açabilir.
 • Bebeklerin ek mamaya geçtiği dönemde sindirim sistemlerinin çalışma şekli ve dışkının içeriği değişir. Aynı zamanda ek gıdaya tepki olarak bebekler daha çok ishal olur. İshal ve dışkının içeriğinin değişmesi, pişik oluşumunda önemli rol oynar.
 • Bebek enfeksiyonları için kullanılan bazı antibiyotikler de dışkı içeriğinde değişiklikler meydana getirerek pişiğe yol açabilir. Benzer şekilde bebeğini emziren annelerin antibiyotik kullanması, bebeklerde pişiğe neden olabilir.
 • Bebeklerde pişik sadece genital bölge ile sınırlı değildir. Sıcak havalarda bebeklerin koltuk altı, bacak kıvrımları ya da boyun bölgelerinde terlemeye bağlı olarak pişik meydana gelebilir. Ayrıca banyodan sonra bebeğin iyi kurulanmadan giydirilmesi de pişiğin nedenleri arasındadır. 2 3 4

Bebeklerde Pişik Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Pişik Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde pişik olduğunu anlamak oldukça kolaydır. Genellikle bebeklerde pişik belirtileri şunları içerir:

 • Bebek bezinin altında kalan genital bölgede cilt tahriş nedeniyle kızarır,
 • Pul pul döküntüler gözlenir,
 • Bebek kaşıntı nedeniyle huzursuzlanır,
 • Koyu tenli bebeklerde pişiğin olduğu bölgelerde cilt rengi daha açık olabilir.
 • Bebek, bez değişimi sırasında rahatsız olabilir, ağrı hissedebilir ve ağlayabilir.

Pişik genellikle basit bir rahatsızlıktır. Ancak aşağıdaki durumlar ciddi bir hastalığın habercisi olabilir ve böyle anlarda hemen doktorunuzu aramanız gerekebilir:

 • Pişik kremi sürmenize ve önlemler almanıza rağmen ciltteki kızarıklık geçmez, pul pul döküntüde artış gözlenirse,
 • Pişik vücudun diğer bölgelerine yayılırsa,
 • Pişik oluşan bölgede sarı renk kabuklanma ya da iltihabi akıntılar söz konusuysa,
 • Kaşıntı ve kızarıklığa ateş ile ağrı eşlik ederse,
 • Pişiğin nedeni ishal ise ve ishal 48 saatten uzun bir süre devam ederse tıbbi yardım almanız gerekebilir. Bu durumlarda en kısa sürede doktorunuzu aramanız önerilir. 2

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik tedavisinde amaç, bebeği rahatlatmak için ağrıyan cildi yatıştırmak ya da cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak pişik oluşumunun önüne geçmektir. Genellikle bebeğin altı temizlendikten sonra pişik önleyici çinko içeren krem ya da merhem sürülmesi önerilir. Pişik, reçetesiz satılan krem ya da losyonlarla geçmezse doktor tarafından pişiğin nedenine göre tedavi yapılabilir. Eğer pişiğin nedeni mantar ise mantar tedavisi için antifungal krem, bakteriyel bir enfeksiyon kaynaklı ise antibiyotik özelliği olan kremler ya da oral antibiyotikler önerilebilir. Doktor önerisi olmadıkça bebeklerde pişik tedavisi için steroid kremler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu kremler doğru bir şekilde kullanılmadığında pişik oluşan bölgeyi daha fazla tahriş edebilir. 3

Bebeklerde Pişiğin Önüne Nasıl Geçilir?

Bebeklerde Pişiğin Önüne Nasıl Geçilir?

Pişik, bebeklerin rahatını bozan ve genel durumunu olumsuz etkileyen bir durumdur. Bebeklerde pişiğin önüne geçmek için aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

Bebeğin Bezini Sık Sık Değiştirin

Bebek bezinin uzun süre nemli kalması, bebeğin hassas cildinde tahrişe neden olabilir. Sık sık bebek bezini değiştirerek cildin nem ile temasını minimum süreye düşürebilir, pişik oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Bez Değişiminden Önce ve Sonra Ellerinizi Yıkayın

Eller, en çok mikroorganizma içeren organlardan biridir. Bebeğin bezini değiştirmeden önce ellerinizi yıkayarak hijyen sağlayabilir, bakteri kaynaklı pişik oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Aynı şekilde bebeğin cildine krem, losyon ya da merhem sürmeden önce de ellerinizi yıkamalısınız.

Bebeğinizin Altının Kuru Olmasına Dikkat Edin

Bebeğin bezini değiştirirken alt bölgesini ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yıkama işlemini bitirdikten sonra cildini tahriş etmeyen yumuşak temiz bir havlu ya da bezle iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız. Tamamen kuruması için bir süre altını bağlamadan genital bölgenin hava almasını sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde bebeği banyo yaptırdıktan sonra kıyafetlerini giydirmeden önce iyice kurulamanız pişik oluşmasını engelleyebilir.

Pişik Önleyici Ürünler Kullanın

Bebeğin bezini değiştirip altını kuruladıktan sonra pişik önleyici krem, merhem ya da jel kullanmak, pişiğin önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Halihazırda pişik söz konusu ise doktorunuza danışarak pişiğin nedenine uygun krem kullanabilirsiniz.

Bebek Bezinin Bebeği Sıkmamasına Özen Gösterin

Bebek bezinin bebeğin bedenine uygun olması hem bebeğin rahatı hem de pişik oluşumunun önlenmesi açısından önemlidir. Bebeğe dar gelen bebek bezleri, cilt dokusunda tahrişe neden olarak pişik yapabilir. Aşırı bol bebek bezleri ise idrarın ya da kakanın genital bölgeler dışına çıkmasına neden olabilir ve bu durum pişiğin bacak, göbek gibi vücut bölgelerine yayılmasına yol açabilir.

Bebek Giysileri için Özel Temizleyici Kullanın

Bebek giysilerini normal çamaşır deterjanları ile yıkamak, onun hassas cildinde alerjiye neden olabilir. Çamaşırlar cilde değdiğinde alerjenler dermatit gibi cilt problemler yaratarak pişiğe yol açabilir. Parfümlü, alkollü deterjanlardan kaçınarak bebek giysileri için özel üretilen, alerjen içermeyen temizleyicileri tercih edebilirsiniz.

Alerjiye Neden Olabilecek Yiyeceklere Dikkat Edin

Bebekler ek gıdaya geçtiklerinde sindirim sistemleri bu yeni duruma adapte olmakta zorlanabilir. İshal ya da kabızlık gibi sindirim problemleri, ek gıdaya geçiş döneminde normal kabul edilir. Ayrıca bebek bazı gıdaları tükettiğinde pişik oluşumunda artış gözlenebilir. Bebeğinizin besinlerine dikkat edin ve pişik oluşumuna neden olan gıdaları belirleyerek bu gıdaları beslenme programından çıkarın. 4 5

Yenidoğan Bebekler Neden Pişik Olur?

Yenidoğan bebeklerin cilt dokusu ve bağışıklık sistemi henüz gelişimini tam olarak tamamlamamıştır. Bu nedenle ciltleri aşırı hassastır. Yenidoğanlarda pişik yaşanmasının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Alerji
 • Sıcaklık
 • Sürtünme
 • Kimyasallar
 • Parfü
 • Nem
 • Kumaşlar

Hassas ciltlerinin uzun süre dışkıyla temas etmesi yenidoğan pişik nedenleri arasında sayılabilir. Ayrıca viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar da pişiğe yol açabilir. Pişik oluşum nedenine bağlı olarak yenidoğan vücudunun hemen her bölümü kızarıklık, cilt döküntüsü gibi pişik semptomlarından etkilenebilir. Genellikle koltuk altları, genital bölgeler, boyun, cilt kıvrımları gibi vücut bölgelerinde aşırı ısınmadan kaynaklı pişikler yaşanabilir. 6

Yenidoğan Bebekler Neden Pişik Olur?

Yenidoğan Pişik Nasıl Geçer?

Yenidoğanda pişik, en sık rastlanılan cilt problemlerinin başında yer alır. Bebek bezi, genital bölgede sıcaklığın artmasına neden olur. Sıcaklık, idrar ve dışkı ile birleştiğinde cildin tahriş olmasına yol açar. Ayrıca yenidoğan cildi, alerjiye karşı oldukça hassastır. Çamaşır deterjanına, kumaşa, losyona, sabuna kısacası hemen her çeşit yabancı maddeye karşı cilt hassasiyeti gelişebilir. Yenidoğan pişik bakımı için aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

 • Bebek bezini sık sık değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Uzun süre idrar ya da dışkı ile temas halinde kalan cilt dokusu tahriş olabilir ve bu durum pişiğe yol açabilir.
 • Bebek bezini değiştirdikten sonra alkol ya da kimyasal içeren mendillerden uzak durmalısınız. Sadece su ve temiz, yumuşak bir bez veya havlu ile bebeğin cildini ovalamadan temizlemeye dikkat etmelisiniz. Suyla yıkadığınız genital bölgeyi bir süre havalandırarak tamamen kurumasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğin bezini değiştirdikten sonra ince bir tabaka halinde pişik önleyici krem kullanmalısınız.
 • Bebek bezini değiştirmeden önce ve sonra ellerinizi yıkamalısınız. Böylece cildin enfekte olmasını engelleyerek bakteri kaynaklı pişik oluşumunu önleyebilirsiniz.6

Bebeklerde pişik kadar önemli bir diğer konuda cilt kuruluğudur. Bebeklerde cilt kuruluğunun nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler için “Bebeklerde Cilt Kuruluğu” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerin ek gıdaya geçiş döneminde bazı besinlere karşı alerjisi olduğu ortaya çıkabilir. Bu alerji yapan yiyecekler ise bebeklerde pişik oluşturabilir. Bunlar bazı asit içerikli meyve ve sebzeler; portakal, mandalina, kivi, çilek, domates vb.’dir. Baharatlı, acı, tatlı türevi yiyecekler; hazır paketli gıdalar, şerbetli-kremalı tatlılar da pişik oluşumuna neden olabilecek gıdalardır. Ayrıca bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa, annenin de pişiğe neden olabilecek bu besinlerden uzak durması gerekebilir.

Bebeklerde Pişik Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Çocuklarda Pişik Sorunu

“Pişik nedir?” ve “Pişik nasıl geçer?” soruları annelerin çocukları için de en çok merak ettiği konulardandır. Özellikle yaz aylarında, çocukların koşup oynamasıyla, terleme durumu artıp belli bölgelerde daha çok pişik belirtileri görülebilir. Bu belirtiler genital bölge çevreleri, koltuk altları, bacak araları, ense kısımları ve yüz bölgesinde meydana gelebilir. Çocukların pişik oluşumunu önüne geçmek için sık sık duş almaları, ince pamuklu giysiler giymeleri, güneşe çıkacakları zaman güneş gözlüğü, siperlikli şapka ve güneş koruyucu krem kullanmaları gibi koruyucu önlemler uygulanabilir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu:

Pişik kremi seçerken nelere dikkat edilir?

Pişik kremi seçerken, kremin doğal kökenli olmasına, içinde kimyasal madde olmamasına, içerik olarak nemlendirici, vitamin bazlı olmasına dikkat edilmesi ve doktor tavsiyesi değilse kortizon içerikli kremler kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Pişik ne kadar sürede geçer?

Bebeklerde pişik, hijyen koşullarının sağlanması, o bölgenin kuru tutulması ve doğru pişik kremlerinin kullanılmasıyla kısa sürede geçebilen bir cilt hastalığıdır.

Her bez değişiminde pişik kremi kullanılır mı?

Bebeğinizin her bez değişiminde pişik önleyici kremler kullanmanız pişiğin önüne geçmesine yardımcı olabilir.

Pişikte pudra kullanılır mı?

Özellikte yenidoğan bebeklerde pudra kullanımı tercih edilmeyebilir. Bebek pudraları cildi havasız bırakıp kurulacağından tahrişe sebep olabilir. Bu nedenle pudra kullanımını doktor tavsiyesi doğrultusunda gerçekleştirmeniz gerekir.

Pişik bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Bebeklerde pişik, mantar enfeksiyonuna dönüşmediği sürece bulaşıcı özelliği olan bir rahatsızlık değildir.

Pişik Şikayetinde Ne zaman Doktora Gidilmeli?

Pişik şikayeti, yetişkin ya da bebek farketmeksizin evde yapılan önlemlere ya da pişik kremi kullanımına rağmen geçmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Özellikle, pişiğin rengi koyulaşmışsa ve yer yer açılmalar başlamışsa, altta yatan başka sebepler olup olmadığı araştırılmalıdır.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır

Kaynakça

https://www.healthline.com
https://www.webmd.com
https://www.webmd.com
https://www.webmd.com
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

Benzer Blog Yazıları

Bebeklerde Alerji

Bağışıklık sisteminin farklı durumlara karşı geliştirdiği durumların tümü alerji olarak tanımlanabilir.

Bebeklerde Pişik Kremi Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Kullanılır?

Bebeklerde pişik, yaygın görülen bir cilt problemidir.

Pişiğe İyi Gelen Kremlerin Özellikleri Nelerdir?

Bebek bezi kullanan bebekler ve yetişkinlerde yaygın olarak görülen pişik; kaşıntılı, ağrılı ve rahatsız edici bir cilt problemidir.