Hametol

El Kuruluğu Neden Olur?

El kuruluğu, el bölgesindeki ciltte pullanma, pürüzlenme ve kaşınma sorunlarına yol açan yaygın bir durumdur. Hemen her yaştan insanı etkileyebilen bu durum; soğuk ve/veya kuru hava, güneş hasarı, uygun olmayan sabun kullanımı ve aşırı banyo gibi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.(2) El kuruluğu olarak da bilinen bu rahatsızlığa yol açan nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sabun, Şampuan ve Deterjanlar: Gün içinde sıklıkla temas edilen, sabun, şampuan ve deterjanlar, cilt üzerinde doğal olarak bulunan yağın yok olmasına yol açabilir.(3)
  • Isı ve Hava Koşulları: Klimalar, kaloriferler, kuru ve soğuk hava gibi pek çok etken, ortamdaki nem dengesinin bozulmasına yol açabilir. Ortamdaki nemin azalması, eller başta olmak üzere tüm cildin kurumasına neden olabilir. Kış aylarında nem ve sıcaklığın düşmesi de aynı soruna yol açabilir.(3)
  • Sıcak Banyo Yapmak: Sıcak suyla uzun süre duş almak, cildin nem dengesinin bozulmasına ve el kuruluğuna neden olabilir.(3)
  • Havuzda Yüzmek: Havuz hijyeninin sağlanması için yaygın olarak kullanılan klor, el kuruluğuna sebep olabilir.(3)
  • Cilt Rahatsızlıkları: Egzama ve sedef hastalığı gibi bazı rahatsızlıklar, el kuruluğuna yol açabilir.(3)

Tüm bunlara ek olarak kuru cilt tipine sahip ebeveynlere sahip olmak, nemin çok fazla olmadığı soğuk ya da kuru iklime sahip bölgelerde yaşamak, kuaförlük ya da yüzme öğretmenliği gibi işler ile uğraşmak, el kuruluğu açısından risk faktörü oluşturur. Genel popülasyonda ise 40 yaşından sonra el kuruluğu görülme oranı artar.(3) Peki el kurumasına ne iyi gelir.

El Kuruluğu Neden Olur?

El Kurumasına Ne İyi Gelir?

Kuru eller için çözüm arayanların sıklıkla merak ettiği soruların başında “El kurumasına ne iyi gelir?” sorusu yer alır. Kuru eller için bakım önerileri ve yapılabileceklerin bir kısmı şöyledir:

Hindistan Cevizi Yağı

Temel yağ asitleri bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, cildin nemli kalmasına ve uzun süre ile korunmasına yardımcı olabilir. Market raflarında dahi kolaylıkla bulunabilecek olan bu yağ, cilde direkt olarak sürülüp kullanılabilir.(3,4)

Hindistan Cevizi Yağı

Yulaf Ezmesi Banyosu

Cilt kuruluğu için uzun yıllardır geleneksel tedavi yöntemi olarak kullanılan bu yöntem ile el kuruluğundan kurtulabilirsiniz. Yulaf ezmesini mutfak robotu ile ince toz haline getirdikten sonra bir kase ılık su içine atın. Ardından ellerinizi bu karışımın içinde yaklaşık 15 dakika kadar bekletin.(3,4) “El kurumasına ne iyi gelir?” gelir sorusunun yanıtlarından biri, bu şekilde verilebilir.

Yulaf Ezmesi Banyosu

Gece Terapisi

Aşırı kuru ellere sahip olan kişiler, bazıları için hızlı ve etkili bir tedavi yöntemi olabilen gece terapisini deneyebilir. Bunun için ellere bol miktarda nemlendirici sürdükten sonra eldiven ya da çorap giymek yeterlidir. Kapalı alanda uzun süre ile nemlendirici ile bir arada kalan eller, gece boyunca nemlendiriciyi emmeye devam eder.(5)

Tüm bunların yanı sıra gliserin, jojoba yağı, karite yağı, aloe vera ve/veya panthenol içeren nemlendirici kullanmak önerilebilir.(5) 

Sıklıkla merak edilen “El kuruluğu nasıl geçer? ve “El kurumasına ne iyi gelir?” soruları bu şekilde yanıtlanabilir. El çatlakları için neler yapılabilir bilgi almak için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Gece Terapisi

Ellerin Kurumaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ellerin kurumaması için yapılacakların başında, onları korumak ve doğru şekilde el bakımı yapmak gelir. Eğer el bakımının nasıl olması gerektiğine dair sorularınız varsa “El Bakımı Nasıl Yapılır?” başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

El kuruluğuna yol açan etkenlerden kaçınmak, soğuk ve kuru havalarda eldiven giymek, cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak, düzenli olarak nemlendirici kullanmak, bulaşık yıkarken eldiven takmak, hassas ve kuru ciltler için geliştirilen sabunları tercih etmek, kese yapmak, stres seviyesini azaltmak gibi pek çok yöntem, el kuruluğu için yapılabilecekler arasında sayılabilir.(4) Ayrıca sıcak ya da soğuk yerine ılık su ile elleri yıkamak, içeriğinde gliserin ya da lanolin gibi nemlendirici etkiye sahip bir sabun kullanmak, yeterince su içmek, ellerin kurumaması için yapılabilecekler arasında yer alır.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.medicalnewstoday.com
https://www.mayoclinic.org
https://www.webmd.com
https://www.medicalnewstoday.com/
https://www.healthline.com

Benzer Blog Yazıları

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Vücudumuzun bakıma ihtiyaç duyan yerlerinin başında ellerimiz gelir.

El Bakım Kremi Yüze Sürülür mü?

Eller, gün boyu en yoğun kullanılan ve en sık yıkanan vücut bölgesidir.

El Bakım Kremi Nasıl Kullanılır? El Kremi Faydaları

El kuruluğu, özellikle soğuk aylarda daha sık görülen durumlardan biridir.