Hametol

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Hemen her bebeğin cildi zaman zaman kuruyabilir. Özellikle kış aylarında oluşan soğuk ve/veya kuru hava, yetişkinlerin olduğu gibi bebeklerin de cildinin nemini kaybetmesine yol açabilir. Bu durum sıklıkla ebeveynler tarafından egzama ile karıştırılabilir. Çünkü egzama olan bebeklerin çoğunda cilt kuruluğu da görülür. Ancak kuru cilde sahip olmak tek başına, bebekte egzama olduğunun göstergesi değildir.(2) Yenidoğanlarda ve bebeklerde cilt kuruluğu genellikle yüz bölgesinde daha yaygındır. Bu durum yüz bölgesinin dış etkenlere daha fazla maruz kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Ek olarak; uzun süre ile banyo yapmak, banyo sırasında sıcak su kullanmak da cilt üzerinde bulunan doğal yağın yok olmasına yol açabilir. Cilt yüzeyindeki doğal yağın yok olması; bebeklerde kuru cilt oluşumuna ve hatta cildin soyulmasına neden olabilir. Banyo sonrasında kullanılan bazı losyonlar da cildin kurumasına yol açabilir. Alkol bazlı krem ve losyonları kullanmaktan kaçınmak önerilebilir. Bebeklerde cilt kuruluğu sorununa yol açan etkenlerden bir diğeri ise dehidrasyon yani susuzluktur. Bebekler için anne sütü iyi bir sıvı kaynağıdır ve onların cildini nemli tutmak için en iyi çözümlerden biridir.(4) Bazı bebeklerde cilt kuruluğu genetik olabilir. Bebeğin ailesinde kuru cilt tipine sahip bireylerin olması, bebeğin de kuru cilde eğilimli olmasına neden olabilir.(2)

Yenidoğan döneminde görülen derinin soyulması ise genellikle cilt kuruluğuna bağlı olmayan doğal bir süreçtir. Neredeyse tüm yenidoğan bebeklerde bir miktar pullanma ve soyulma görülür. Bebeğin cilt yüzeyi, anne karnında bulunduğu ortamda verniks adı verilen kremsi bir yapı ile kaplıdır. Doğumdan sonraki süreçte verniks tabakası zaman içinde yok olur. Verniks tabakası tamamen gittikten 1 ila 3 hafta içinde bebeğin cildinin dış tabakası dökülebilir. Bu durumda görülen soyulma ve bir miktar kuruluk tipiktir ve özel bir bakım gerektirmeden kendiliğinden geçer.(4) Sıklıkla merak edilen bebeklerde cilt kuruluğu sebepleri bu şekilde açıklanabilir. “Bebeklerde cilt bakımı” konusuna dair detaylar arıyorsanız ilgili yazıya göz atabilirsiniz.

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde cilt kuruluğu belirtileri genel olarak yetişkinlerinkine benzer olsa da bebeklerin cildinin hassas ve daha ince yapıya sahip olmasından dolayı bazı farklılıklar meydana gelebilir. Bebeklerde kuru cilt özellikleri olarak öne çıkan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Pürüzlü cilt,
  • İnce çizgiler ve/veya çatlaklar,
  • Pullanmış cilt görünümü,
  • Beyaz görünümlü pullar,
  • Kızarıklık,
  • Ağrıya yol açan kuru cilt lekeleri.(2,5)

Bebeklerde cilt kuruluğu, tüm vücutta görülebilir ancak özellikle el, dirsek, ayak, yüz ve dudak bölgesinde daha yaygındır. Hafif şiddetteki cilt kuruluğu genellikle bebeği rahatsız etmez. Hatta bazı durumlarda ebeveynler tarafından kuruluk ile pişik birbirine karıştırılabilir. Pişik hakkında bilgi almak için “Pişik nasıl geçer?” başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Şiddetli cilt kuruluğu olan bebeklerde ise cilt tahriş olabilir. Bu durum cildin kaşınmasına ve daha fazla tahriş olmasına yol açabilir. Sonuç olarak ciltte çatlaklar oluşabilir ve kanama dahi görülebilir. Çatlayan cildin enfekte olma riski de yüksektir. Enfeksiyon oluşması durumunda ise kabuklu cilt görünümü ya da iltihaplı lekeler oluşabilir. Bu lekeler bebeğin cilt rengine göre kırmızı, kahverengi, mor ya da gri tonlarında olabilir. Ciddi enfeksiyon varlığında ise bebekte ateş görülebilir.(5,2) Bu gibi durumlarda hekime görünmek önemlidir.

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Hafif şiddette olan cilt kuruluğu vakaları, evde yapılabilecek bazı uygulamalarla iyileştirilebilir. Bebeklerde cilt kuruluğuna doğal çözüm olarak, bebeğin bulunduğu ortamı nemlendirmek önerilebilir. Bunun için ortam nemlendirici cihazlardan faydalanılabilir ya da kış aylarında kalorifer peteklerinin üzerine nemli havlu koyulabilir. Uzun süre ile klima kullanımından ve bebeğin cildine doğrudan ısı vermekten kaçınmak da önerilebilir.

Bebeğin kıyafetleri de cilt kuruluğunda rol oynuyor olabilir. Bu nedenle mümkünse bebek kıyafetleri alırken pamuklu ürünler tercih edilmelidir. Satın alınan kıyafetler, ona giydirilmeden önce yıkanmalıdır. Bebek kıyafetlerinin, nevresimlerinin ve battaniyelerinin diğer çamaşırlardan ayrı yıkanması önerilebilir. Çamaşır deterjanı seçerken ürünün bebeğin cildine uygun olup olmadığını etiketinden kontrol edilmelidir. Bunlara ek olarak bebeğin çok kalın giydirilmesi, onun aşırı ısınmasına ve cilt kuruluğuna yol açabilir.

Banyo sırasında bebeğin cildine uygun ürünlerin tercih edilmesi, cilt kuruluğunun önlenmesine yardımcı olabilir. Banyo için normal sabun ve parfümlü banyo ürünleri kullanmaktan kaçınılması önerilebilir. Bunun için kokusuz, bebeğin cilt bariyerini koruyan ve nemlendirici özelliği olan ürünler kullanılabilir. Banyo süresi kısa tutulmalı ve bebek, sıcak su yerine ılık su ile yıkanmalıdır. Bebeklerin her gün yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Yaşamın ilk yıllarında onu haftada 3 kereden daha fazla yıkamak, bebeğin cildindeki doğal yağların yok olmasına ve dolayısıyla cilt kuruluğuna neden olabilir.

Baz ilaçlar bebeklerde cilt kuruluğuna yol açabilir. Eğer bebeğinizin ilaç kullanıyorsa ve cilt kuruluğunun buna bağlı olarak geliştiğini düşünüyorsanız, ilaç kullanımını bırakmak yerine hekiminizle iletişime geçerek ilacın değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Bebeklerde cilt kuruluğunu önlemek için bebek cildi için özel olarak formülize edilen nemlendirici ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer hangi ürünün bebeğinizin cildi için uygun olduğundan emin değilseniz bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.(5,6)

Bebeklerin cildinde zaman zaman kızarıklık ve kuruluk görülebilir. Eğer “Bebeklerde kızarıklık neden olur?” merak ediyorsanız ilgili yazıyı okuyabilirsiniz. Bebeklerde cilt kuruluğu yaygın görülen bir sorundur. Basit önlemlerle bebeğin cildinin nem dengesine kavuşması sağlanabilir. Ancak bu yöntemlerin yeterli olmadığını düşünüyorsanız bir doktora başvurmanız önerilir. Bebeklerin cildinde zaman zaman kızarıklık, kuruluk ve kaşıntı da görülebilir. Kontakt dermatit, bebeklerde kızarıklık nedenleri arasındadır. Bebeklerde kontakt dermatit tedavisi genel olarak krem formlu ilaçlar ile gerçekleşir. Bebeğinizde bu rahatsızlığın olduğunu düşünüyorsanız da mutlaka hekiminize danışın.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.healthychildren.org
https://www.whattoexpect.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.healthline.com
https://raisingchildren.net.au/
https://www.webmd.com/

Benzer Blog Yazıları

Bebeklerde Alerji

Bağışıklık sisteminin farklı durumlara karşı geliştirdiği durumların tümü alerji olarak tanımlanabilir.

Bebeklerde Pişik Kremi Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Kullanılır?

Bebeklerde pişik, yaygın görülen bir cilt problemidir.

Pişiğe İyi Gelen Kremlerin Özellikleri Nelerdir?

Bebek bezi kullanan bebekler ve yetişkinlerde yaygın olarak görülen pişik; kaşıntılı, ağrılı ve rahatsız edici bir cilt problemidir.