Hametol

Bebekler Neden Ağlar?

İlk kez bebek sahibi olmuş anne ve babaların en merak ettiği soruların başında “Bebekler neden ağlar?” gelir. Özellikle yenidoğan bebekler pek çok nedenden ötürü ağlayabilir. Yazımızı okuyarak hem “Bebekler neden ağlar?” sorusunun hem de bebek ağlaması ile ilgili en çok merak edilen diğer soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz. İşte, bebeklerin ağlamalarına neden olan durumlar…

Açlık 

Özellikle yenidoğan bebek ağlaması genellikle açlıktan kaynaklanır. Sık sık beslenme ihtiyacı duyan yenidoğan bebekler, acıktıklarında ağlar. Bebeklerin uykuda ağlaması da açlıktan olabilir. Bir bebek acıktığında;

 • Memeyi aradığı için ağzını sıklıkla açıp kapatabilir ya da emme hareketi yapabilir,
 • Kucağınızdaysa başını memeye doğru çevirebilir, 
 • Sabırsızlandığı için ellerini yumruk yapabilir, 
 • Daha fazla salya akıtıp dilini dışarı çıkarabilir.(1) 

Açlık

Ağlayan bebeğiniz bu belirtileri gösteriyorsa onu besleyip yatıştırabilirsiniz. 

Uykusuzluk ve Yorgunluk

“Bebekler neden ağlar?” sorusunun yanıtlarından biri de yorgunluk ve uykusuzluktur. Bebekler uykuları geldiklerinde ve yorulduklarından biraz huysuz olabilir ve ağlayabilir. Bebeğiniz rutininin dışına çıktığı bir gün geçiriyorsa (dışarıda daha fazla vakit geçirmek, daha fazla uyanık kalmak vb.) yorgun düşebilir. Bu nedenle alıştığınızdan farklı bir saatte uyumak istediği için ağlamaya başlayabilir. Sıradan bir günde gündüz ya da gece uykusu saatini atladığınızda da bebeğiniz huzursuzlanabilir ve ağlayabilir.

Bebeğiniz yorulduğunda ya da uykusu geldiğinde:

 • Seslere ve çeşitli uyaranlara karşı normalden daha az tepki verebilir,
 • Esneyebilir, 
 • Parmağını emebilir,
 • Yumruklarını kapatabilir, 
 • Kaşlarını çatabilir,
 • Kollarını ve bacaklarını sallayabilir.(2) 

Uykusuzluk

Gaz Sancısı

Gaz sancısı, özellikle yenidoğan bebeklerde en sık yaşanılan durumlardan biridir. Gaz çıkaramadığı için ağrı çeken bebek, uzun süre boyunca ağlayabilir. Bebeklerin uykuda ağlaması ya da uykudan uyanması gibi durumlara da yol açan gaz sancısı nedeniyle bebekler:

 • Beslenirken ya da uyurken zorlanabilir,
 • Beslendikten sonra rahatsız görünebilir,
 • Uzun süre ağlayabilir ve acı çekiyormuş gibi görünebilir
 • Sürekli kıpırdanabilir,
 • Bacaklarını göğsüne çekebilir.(3) 

Gaz Sancısı

Kirli Bez

Bebeğiniz toksa, uykusunu aldıysa ve gazını çıkardıysa büyük ihtimalle bezi kirlendiği için ağlıyor olabilir. Bebeğiniz ağladığı zaman ilk olarak bezini kontrol edebilir, sonrasında ise diğer durumları gözden geçirebilirsiniz.

Kirli Bez

Kolik

Kolik yenidoğan bebeklerde görülen, belli bir nedene bağlı olmayan ve uzun süren ağlama durumudur. 6. haftada çok daha yoğun bir şekilde görünen bu durum, 3 ila 4. aylarda gözle görülür biçimde azalır. Kolik ağlaması, daha çok çığlık ile birlikte gelir. Açlık, uykusuzluk, kirli bez gibi sorunların hiçbiri olmadığı halde bebek aşırı huzursuz görünür. Bebeğiniz her gün ya da haftanın en az üç günü, üç saatten fazla ağlıyorsa kolik olabilir.(4) Eğer bebeğinizde bu belirtiler varsa doktorunuza danışabilirsiniz. 

İlgi İhtiyacı

Bebeğiniz sadece temel ihtiyaçları karşılanmadığında ya da hastalandığında değil ilgi istediğinde de ağlayabilir. Özellikle siz farklı bir odadaysanız ya da bir süredir kucağınızda değilse ağlayarak, kollarını uzatarak ve sizi takip ederek ilgi ihtiyacını belli etmeye çalışır.

İlgi İhtiyacı

Ağlayan Bebeğe Nasıl Davranılmalıdır?

Ağlayan bebeği sakinleştirmek için öncelikle onu gözlemleyip sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın. Emzirmek, altını değiştirmek, gazını çıkarmak, uyutmaya çalışmak işe yaramadıysa:

 • Bebeğinizi kucağınıza alıp yavaş hareketlerle, dans eder gibi odanın içerisinde gezinebilir, 
 • Sakinleştirici bir ses açabilir ya da ona bir şarkı söyleyebilir, 
 • Bebeğinizi araba koltuğunda ya da kendi arabasında bir gezintiye çıkarabilir, 
 • Ona masaj yapabilirsiniz. (6)

Ağlayan Bebeğe Nasıl Davranılmalıdır?

Bebek Ağlaması ile İlgili Diğer Merak Edilenler

“Bebek neden ağlar?” sorusunu en çok karşılaşılan durumlar üzerinden yanıtladık. Şimdi, sıra bebek ağlaması ile ilgili diğer merak edilen sorularda. 

Bebekler Neden Doğar Doğmaz Ağlar?

Doğum anından ve göbek bağının kesilmesinin ardından bebeğin ciğerleri ilk kez nefes almak için açılır. Hem nefes almak ve sıvıları dışarı atmak için gerçekleşen bu ilk solunum hareketi bebek için acı verici ve rahatsız edici bir durumdur. Bu nedenle yenidoğan bebeklerin çoğu anne karnından çıktıktan sonra ağlar.(5)

Bebekler Emerken Neden Ağlar?

“Bebekler neden ağlar?” sorusunun yanıtlarından biri olan gaz sancısı, bebeklerin emerken ağlamalarına neden olabilir. Bunun yanında memeyi doğru kavrayaman bebekler de emerken ağlayabilir. Annenin sütünün az gelmesi ya da gelmemesi de bu duruma neden olabilir. 

Bebekler Birini Görünce Neden Ağlar?

Bebekler tanımadıkları kişileri gördüklerinde içgüdüsel olarak endişelenir. Yabancı bir kişiyi görmek güvenli ortamlarından uzaklaştıklarını hissettirebilir. Bu nedenle bebekler birini ilk kez gördüklerinde ya da sık vakit geçirmedikleri kişiler ile aynı ortamda bulunduklarında ağlayabilir.   

Bebekler Altı Açılınca Neden Ağlar?

Bebekler alt değiştirirken de ağlayabilir. Bunun nedenleri; bebeğin üşümesi, temastan, kıyafetlerinin çıkarılmasından ya da hareketlerinin bir süreliğine kısıtlanacağından rahatsız olması olabilir. 

Bebekler Neden Ağlayarak Uyanır?

Bebekler; acıktıkları, gaz sancısı çektikleri, altları kirlendiklerinde, herhangi bir ses nedeniyle uyandıklarında ağlayarak uyanabilir. Bu durumlar “Bebekler gece neden ağlar?” sorusuna da yanıt olacaktır.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.healthline.com
https://raisingchildren.net.au
https://www.healthline.com
https://www.mayoclinic.org
https://pediatricmalpracticeguide.com
https://www.nhs.uk

Benzer Blog Yazıları

Hamilelikte Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sivilce, özellikle hormon değişikliklerinin yaşandığı ergenlik döneminde yaygın olarak görülen yaygın bir cilt problemidir. 

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde emzik kullanımı onları sakinleştirmek açısından faydalı olabilse de bazı çevrelerde, emzirmenin erken sona ermesine yol açabileceği endişesi yaratır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, bebekler için mükemmel bir besin olmasının yanında yalnızca doğru miktardaki besin türlerini içerir.