Hametol

El Bakımı Nedir?

Eller vücutta dış etkenlere en çok maruz kalan organlardan biridir. Bundan dolayı düzenli olarak bakımının yapılması el sağlığı ve hijyeni açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Çeşitli çevresel ve kimyasal etkenler ellerin yıpranmasına, kurumasına ve çatlamasına yol açabilir. El bakımı uygulamalarını düzenli şekilde uygulamak bu yıpranmayı önlemeye yardımcı olur. El bakımı sadece elin dış derisinin değil aynı zamanda tırnaklarında bakımını kapsayabilir. Düzenli el bakımı yapmak ellerin yumuşak, pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir.
Eller, çevresel etkenlere fazla maruz kaldığından dolayı düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Ellerin bakıma ihtiyacı olduğunu gösteren bazı işaretler vardır. Bu işaretler şu şekilde sıralanabilir.

  • Fazla kurumuş cilt
  • Pul pul dökülen ve kaşınan cilt
  • El derisinin pürüzlü hissedilmesi

Bu gibi belirtilere sahipseniz düzenli el bakımı rutini uygulayarak sağlıklı ve yumuşak ellere sahip olabilirsiniz (1,2)

El Bakımı Nedir?

El Bakımı Neden Önemlidir?

Günlük hayatta en çok kullanılan organlardan biri olan ellerin bakımını yapmak, en az vücudun diğer bölgelerine yapılan bakımlar kadar önem taşır. El bakımı cilt hücrelerinin kendini yenilemesini sağlayarak cildin tahriş olmasını önleyebilir. Yıpranmış el bakımı yöntemlerini uygulamak, el cildinin bütünlüğünü korumaya yardımcı olabilir. Bunlarla beraber el bakımını önemli kılan sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yaşlanma belirtilerini önler: Eller, yaşlanmanın belirtilerini gösteren ilk organlardan biridir. Eller ince ve hassas bir deriye sahiptir ve çevresel etmenlerden kolay şekilde etkilenebilir. Bundan dolayı yaş aldıkça ellerde kırışıklık görülmeye başlanır. Eldeki yıpranmalar için bakım yapmak, hem el sağlığı açısından hem de estetik açıdan fayda sağlayabilir.
  • İyi bir izlenim bırakır: Yumuşak ve pürüzsüz ellere sahip olmak estetik açıdan güzel görünmesini sağlayabilir. Bundan dolayı günlük hayatta sık sık kullanılan ellerin bakımını yapmak yaşam kalitenizi artırabilir.
  • Tırnak sağlığının korunmasını sağlar: Düzenli el bakımı yapmak, cildi nemlendirmek ile beraber tırnakların daha sağlıklı ve güçlü görünmesini sağlayabilir. 
  • Ciltteki hasarların iyileşmesine yardımcı olur: Düzenli şekilde el bakımı uygulamak ciltte çeşitli faktörlerden dolayı meydana gelen hasarların iyileşmesini hızlandırabilir. Bununla beraber düzenli el bakımı yapmak, el derisinin bütünlüğünü koruyarak daha sağlam bir bariyer oluşturmasını sağlayabilir. Bu da çevresel faktörlerden alınan hasarı en aza indirebilir (2).

El Bakımı Neden Önemlidir?

El Bakımı Nasıl Yapılır?

El bakımı yapmanın birden fazla adımı vardır. Bu adımların düzenli şekilde uygulamak el sağlığınızı iyileştirerek daha esnek ve yumuşak ellere sahip olmanızı sağlayabilir. Evde el bakımı yöntemleri şu şekilde sıralanabilir.

Elleri uygun şekilde yıkamak 

El yıkarken sert sabunlar ve antibakteriyel sabunlar kullanmak ciltteki lipitlerin yok olmasına sebep olabilir. Bu durum cildin kurumasına ve yıpranmasına yol açabilir. Bundan dolayı el yıkarken nemlendirici bir sabunla yıkamak ciltte bulunan nemin korunmasına yardımcı olabilir. Bununla beraber elleri sıcak su ile yıkamak da ellerin kurumasına yol açtığından dolayı ılık suyla yıkamak el sağlığı için daha faydalı olabilir.

Elleri düzenli şekilde nemlendirmek

Ellerin yumuşak ve esnek kalması için günlük olarak nemlendirici kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendiriciyi masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Erkeklerin ciltleri daha kalın ve tüylü olduğundan dolayı normal bir nemlendiricinin erkek derisine nüfuz etmesi zor olabilir. Bundan dolayı erkek el bakımı için özel nemlendiriciler kullanılabilir.

Düzenli tırnak bakımı yapmak

Tırnakların daha sağlıklı ve güçlü görünmesi için bakım yapmak, el bakımının adımlarından biridir. Gerekli durumlarda tırnaklarınız için E vitamini kullanmak, tırnak etlerinin güçlenmesine ve esnek olmasına yardımcı olabilir.

Eldeki çatlaklar için merhem kullanmak

Bazı durumlarda el fazla kurur ve ciltte derin çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda cilt, normal bir nemlendiricinin sağladığından daha fazla bir nemlendiriciye ihtiyaç duyabilir. Çatlaklar için üretilen yoğun nem sağlayan kremleri kullanmak cildin hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olabilir. “El çatlaklarına ne iyi gelir?” konulu yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahini olabilirsiniz.

Ellere haftada bir maske yapmak

Elleri her gün düzenli olarak nemlendirmek bazen cilt için gerekli nemi sağlayamayabilir. Bu gibi durumlarda eller için haftada bir maske yapmak, cildin gerekli nem ihtiyacını karşılayarak daha sağlıklı ve taze bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir.

Ellere haftada bir peeling yapmak

El cildine haftada bir peeling yaparak ölü derinin dökülmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşturduğu bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Ellere güneş kremi kullanmak

Güneşten gelen zararlı ışınlar cilde zarar vererek yıpranmasına ve ciltte lekeler oluşmasına sebep olabilir. Bu zararlı ışınlardan korunmak için güneş kremi uygulamak el sağlığınız için faydalı olabilir (2,3)

El Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük El Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük el bakımı için önemli adımlardan biri elleri derinlemesine ve uygun şekilde temizlemek olabilir. Ilık su ile elleri yıkamak cildin gözeneklerinin açılmasına yardımcı olur ve uygulanan ürünlerin daha hızlı şekilde etki etmesini sağlayabilir. Yıkama sonrasında cildiniz için uygun bir ürünle peeling yapmak, cildin nefes almasına ve ölü hücrelerden arınmasına yardımcı olabilir. Daha sonra elleri her yıkamadan sonra uygun bir nemlendirici ile nemlendirerek ellerinizin daha sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz (1,2).

Günlük El Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk Havalarda El Bakımı Nasıl Yapılır?

Kötü hava şartları en temel el kuruluğu sebepleri arasındadır. Soğuk hava ellerin kurumasına ve çatlamasına yol açabilir. Bundan dolayı soğuk havalarda ellerinizi bol bol nemlendirmek cildin daha dayanıklı olmasına yardımcı olabilir. Elleri yıkadıktan sonra tamamen kurulamak soğuk havanın cildinize vereceği hasarı azaltabilir. Bununla beraber elleri soğuk havaya karşı korumak ellerin zarar görmesine engelleyebilir. Bundan dolayı soğuk havalarda eldiven giymek el sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir (1,3).

Uyarı: Bu metin tüketiciyi konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. 

Kaynakça:

https://www.webmd.com
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

Benzer Blog Yazıları

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Vücudumuzun bakıma ihtiyaç duyan yerlerinin başında ellerimiz gelir.

El Bakım Kremi Yüze Sürülür mü?

Eller, gün boyu en yoğun kullanılan ve en sık yıkanan vücut bölgesidir.

El Bakım Kremi Nasıl Kullanılır? El Kremi Faydaları

El kuruluğu, özellikle soğuk aylarda daha sık görülen durumlardan biridir.