Hametol

E Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir?

E Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir?

E vitamini, yağda çözünen ve güçlü antioksidan özellikleriyle ön plana çıkan önemli bir bileşendir. Dermatoloji alanında 50 yılı aşkın bir süredir kullanılan E vitamini cilde faydaları sayesinde pek çok kozmetik ürünün ana bileşenlerinden biridir. Serbest radikallerin cilt üzerindeki olumsuz etkilerini engelleyerek cildi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruyabilir. 2 E vitamini; besinlerle vücuda alınabildiği gibi takviyeler, kremler ve yağ formlarında kullanılabilir. Doktor önerisiyle ve kontrolünde kullanılan E vitamini kapsül cilde faydaları ile ön plandadır. Buna ek olarak; koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir, bağışıklık fonksiyonlarını destekleyebilir, iltihaplanmayı önleyebilir, göz sağlığının korunmasına yardımcı olabilir ve kanserin önlenmesine faydalı olabilir.3 E vitamini cilde faydaları aşağıdakileri kapsayabilir:

Cildin Nemlendirilmesine Katkıda Bulunabilir

E vitamini, nemlendirici kremlerin ana bileşenlerinden biridir. Cildi nemlendirerek kuru ve pul pul dökülen cildin tedavisini destekleyici rol oynayabilir. E vitamini cilde faydaları listesinin başında nemlendirici özelliği yer alır. 

Yaraların İyileşmesini Destekleyebilir

Yara gelişen bölgedeki cilde E vitamini sürmek, yaraların iyileşmesini hızlandırabilir. Ancak bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar yetersizdir ve halen devam etmektedir.

Cilt Kanseri Riskini Azaltabilir

E vitamini içeren takviyeler ve E vitamini yağı cilde faydaları ile ön plandadır. Yapılan çalışmalarda takviye ve E vitamini yağı kullanmanın güneşin zararlı etkilerini azalttığı için cilt kanserine yakalanma riskini önlediği gösterilmiştir.,

Cilt Kanseri Riskini Azaltabilir

Cilt Kaşıntısını ve Egzama Semptomlarını Azaltabilir

E vitamini, ciltte enfeksiyon nedeniyle oluşan kaşıntılar ve egzama semptomlarının hafifletilmesinde önemli rol oynar. Ancak alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar ve ciltte kaşıntıya neden olan sorunları tedavi etmez. Cildi nemlendirme özelliği sayesinde bu sorunlar nedeniyle meydana gelen cilt kuruluğunun önlenmesine yardımcı olarak kaşıntı hissini engelleyebilir. Egzama ya da atopik dermatit nedeniyle gelişen kuruluk, kaşıntı ve ciltteki pul pul döküntüleri hafifletmek cilde E vitamini faydaları arasında sayılabilir.

İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları Önlemeye Yardımcı Olabilir

E vitamini yağı, cilde uygulandığında cildin ihtiyaç duyduğu nemin karşılanmasına yardımcı olabilir. İyi nemlendirilmiş ciltte kırışıklık ve ince çizgi görünümde azalma gözlenir. Düzenli olarak doktor kontrolünde takviye kullanımı, antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin hasarlarını önleyerek cilt bariyerinin güçlenmesini sağlayabilir.

Güneş Yanıklarını Önleyebilir

E vitamininden zengin beslenme ve takviye kullanma, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından kaynaklı cilt hasarının önlenmesine yardımcı olabilir. Cilt üzerine uygulanan E vitamini yağı, güneş yanığı riskinin azalmasını destekleyebilir. Kuru cildi nemlendirerek yatıştırabilir, güneş yanığından kaynaklı yanma ve kaşıntıların tedavisine katkıda bulunabilir.3

Cilt Bakımında E Vitamini Kullanımı

Cilt bakımında E vitamini kullanımı özellikle nemlendirici etkisinden dolayı tercih edilir. Ayrıca ciltteki koyu lekelerin tedavisinde E vitamini cilde faydaları ile etkilidir. Hiperpigmentasyon olarak tanımlanan koyu lekelere E vitamini yağı ile C vitaminini bir arada kullanmak leke tedavisi için iyi bir destek sunabilir. Ayrıca çatlamış kuru dudaklara E vitamini yağı ya da E vitamini içeren dudak koruyucular uygulamak, dudakların nemlenmesini ve yeni hücrelerin sentezlenmesine yardımcı olabilir. E vitamini yağı, genellikle gece rutinin bir parçasını oluşturur. Yoğun nemlendirici etkiye sahiptir ve tamamen cilt tarafından emilebilmesi için gece yatmadan önce cilde uygulanması önerilir. E vitamini içeren kremler, E vitamini yağı ya da saf E vitamini ampül evde cilt bakımı rutininin önemli bir bileşenidir. E vitamini cilde faydaları için kullanılıyorsa cilt bakım rutininde düzenli olarak yer almalıdır.4

E Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

E Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

E vitamini cilde krem, maske ya da yağ formunda uygulanabilir. Genellikle E vitamini ampul kırılarak cilde doğrudan uygulama yapılır. Ancak E vitamini her cilt için uygun olmayabilir. Bazı ciltlerde alerjen etki yaratabilir. Uygulamadan önce cildin küçük bir bölgesinde alerji testi yapmanız önerilir. E vitamini yağı ya da ampulü aşağıdaki adımları izleyerek cildinize uygulayabilirsiniz:

  • Cilt tipine uygun bir temizleyici ile yüzünüzü tamamen makyaj, kir gibi yabancı maddelerden temizleyin. Ardından ılık su ile durulayarak cildinizi nazikçe kurulayın
  • Eğer saf E vitamini yağı kullanıyorsanız (E vitamini ampul) badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı gibi yağlar ile saf E vitamini yağını seyreltin. 1-2 damla E vitamini yağı için 10 damla diğer yağlardan kullanabilirsiniz.
  • Hazırladığınız karışımı ya da E vitamini serumundan cildinizin birkaç bölgesine damlatın ve parmak uçlarınızla hafifçe dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize dağıtın. Bu şekilde kan dolaşımını hızlandırarak ürünün tüm cilt hücreleri tarafından emilmesini kolaylaştırabilirsiniz.
  • Uygulamadan sonra yüzünüzü yastığa ya da başka herhangi bir yüzey ile temas ettirmeden bekleyin. 
  • E vitamini serum ya da saf E vitamini yağı genellikle yatmadan yaklaşık 30 dakika önce uygulanmalıdır. Haftada bir ya da iki kez gece yüz bakım rutinine eklenebilir. 4

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://health.clevelandclinic.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.healthline.com

Benzer Blog Yazıları

Yumurta Akının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yumurta akının cilde faydaları hakkında çok sınırlı çalışmalar olsa da bunlar genellikle yumurta akının bir gıda bileşeninden daha fazla olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan yağlardan biri olan zeytinyağı, genel sağlık üzerindeki faydalarının yanı sıra cilt üzerindeki etkileri ile de dikkat çekicidir.

Jojoba Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuzey Meksika ve güneybatı Amerika’nın kuru bölgelerinde yetişen jojoba, bir tür çalı bitkisidir.