Hametol

Cilde İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Bazı yiyecekler cilt sağlığını korumak ve desteklemek için serbest radikallerle savaşmaya ve ince çizgileri yumuşatmaya yardımcı olabilir. Serbest radikaller, normal hücre metabolizmasının yan ürünü olan kararsız moleküller olarak açıklanabilir. Gündelik hayatta kolaylıkla erişilebilen pek çok besin kaynağı, cilt sağlığının korunması ve iyileştirilmesini sağlayabilir.(2,4) Cildi güzelleştiren besinler olarak da bilinen yiyeceklerin bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Cilde İyi Gelen Meyveler

Cildi besleyen besinler, cilt sağlığını destekleyerek cildin parlak, canlı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir. Cilde iyi gelen yiyecekler arasında listenin başında ise meyveler yer alır. Cilde iyi gelen meyveler şu şekilde listelenebilir:

Cilde İyi Gelen Meyveler

Kivi

Portakaldan daha fazla C vitamini içeren kivi, cilt sağlığı için önemli bir meyvedir. Kivi, içeriğinde yer alan C vitamini, serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Bazı araştırmalar; C vitaminin cildi güneşin zararlı ışınlarının oluşturduğu hasara karşı koruyabileceğini ve kolajen üretimini destekleyebileceğini gösterir. Tüm bunlar cildin daha nemli hale gelmesine destek olarak cilt sağlığını destekler. C vitamini açısından zengin olan kivi, tam olarak olgunlaştığında tüketilmelidir. Çünkü bu dönem, kivinin en fazla antioksidan içeriğine sahip olduğu zamandır.(2)

Avokado

Pek çok farklı antioksidan türü bulunur. Hücreleri hasardan korumaya yardımcı olan önemli antioksidanlar arasında C ve E vitaminleri liste başında yer alır. Avokado tüketmek de kivi gibi etki göstererek cilt sağlığını destekler. Ayrıca avokado içeriğinde lutein ve zeaksantin de bulunur. Kısıtlı çalışmalar lutein ve zeaksantinin cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olabileceğini gösterir niteliktedir. Ayrıca avokado, A, D, E ve K vitaminleri gibi bazı vitaminlerin emilmesine yardımcı olan tekli doymamış yağ açısından da zengindir. Cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için bu yağlardan yeterince almak önemlidir.(2,3)

Kırmızı Üzüm

Cilde iyi gelen besinler arasında yer alan kırmızı üzüm kabuğunda resveratrol bulunur. Resveratrol, yaşlanma etkilerini azaltan ve çeşitli sağlık faydaları ile bilinen bir bileşiktir. Yapılan bazı araştırmalar, kırmızı üzümde bulunan resveratrolün, cilde zarar veren serbest radikallerin üretimini yavaşlatarak cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabileceğini gösterir.(3)

Cilde İyi Gelen Sebzeler

Cilde iyi gelen besinler denince akla gelen yiyeceklerden biri de sebzelerdir. Sebzelerin büyük bir bölümü besleyici ve düşük kalorilidir. Pek çok sebze türü ise beta karoten ve likopen gibi karotenoidler bakımından zengindir. Yapılan bazı çalışmalar karotenoidlerin, cilt yaşlanmasında önemli bir faktör olan UV ışınlarına karşı koruma sağlayabileceğini gösterir.(4) Cilde iyi gelen sebzeler arasında şunlar sayılabilir:

Cilde İyi Gelen Sebzeler

Havuç

Kök sebzeler arasında yer alan havuç, mineraller, şekerler, karotenoidler ve fenoller dahil olmak üzere sağlığı destekleyen bileşikler açısından zengindir. Karotenoidler ve fenolik bileşikler, serbest radikalleri yakalayarak oksidatif strese karşı savunma sistemini destekleyebilir.(4,5)

Lahana

Lahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler cilde iyi gelen besinler arasında sayılabilir. Cilt dostu antioksidanlar bakımından zengin olan lahana, aynı zamanda vitamin deposudur. Yapılan bazı çalışmalar, haftada 2-3 porsiyon koyu yapraklı yeşillik yiyenlerde cilt kanseri gelişme riskinin daha az olduğunu gösterir.(2)

Brokoli

C vitamini açısından zengin olan brokoli, cilt güzelleştiren yiyecekler arasında sayılabilir. Brokoli içeriğinde sülforafan bulunur. Sülforafan UV ışınlarının neden olduğu hasarı azaltabilir. C vitamini, beta karoten, folat, B6 ve B3 vitamini bakımından da zengin olan brokoli, bu bağlamda cilt için önemli bir besindir.(6,7) B3 bir diğer adıyla niasin faydaları ile diğer vitamin ve minerallerin faydaları hakkında bilgi almak için ilgili içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen İçecekler

Beslenme denince her ne kadar akla yiyecekler gelse de içecekler de vitamin ve mineral deposudur. Cilde iyi gelen içeceklerden bazıları şu şekildedir:

Cilde İyi Gelen İçecekler

Yeşil Çay

Yeşil çay, vücutta bulunan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Yüksek miktarlarda bulunduğunda hücre hasarına yol açabilen serbest radikaller, antioksidanlar tarafından stabil hale getirilir. Bu sayede sağlık faydası oluşturabilir. Yeşil çay içeriğinde yer alan polifenol, önemli antioksidanlardan biridir. Polifenoller, serbest radikalleri, henüz cilt hasarı oluşmadan temizleyebilir. Güneş ve kirlilik gibi faktörlerin oluşturabileceği cilt yaşlanmasını azaltmaya destek olabilir.(4)

Su

Cilde iyi gelen içecekler denince akla ilk gelenlerden biri olan su, vücuttaki tüm sistemlerin işleyişini destekler. Cilt hücrelerini çevresel faktörlerin yol açabileceği hasardan korur ve cildin nemli kalmasını sağlayarak cilt sağlığını destekler. Cilt hücrelerinin besinleri emmesini ve toksinleri uzaklaştırmasını kolaylaştırır. Yıpranmış cildi ve cilt bariyerini onarma sürecine destek olur.(8) “Yıpranmış cilt nasıl düzelir?” merak ediyorsanız, ilgili yazıya göz atabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Kuruyemişler

Cilde iyi gelen yiyecekler denince akla gelenlerden biri de vitaminler bakımından zengin olan kuru yemişlerdir. Cilde iyi gelen kuru yemişlerin bazıları şöyledir:

Fındık

E vitamini bakımından zengin olan fındık, cilt yaşlanmasına karşı etkili olabilen besinlerden biridir. Fındıkta yer alan E vitamini, serbest radikallerin yol açtığı hücre hasarına karşı güçlü bir antioksidandır.(2,9) Fındık gibi badem ve yer fıstığı da E vitamini açısından zengin kuru yemişler arasındadır.

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği, önemli bir E vitamini kaynağıdır. Antioksidan özelliğe sahip olan ay çekirdeği ayrıca linoleik asit de içerir. Cildin doğal bariyerini korumaya yardımcı olan bu özelliği ile cildi nemli tutmaya yardımcı olabilir. Nem kaybına bağlı olarak cilt çatlağı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.(9) Ay çekirdeği ve çeşitli kuruyemişlerde, tohumlar içerisinde cilt için pek çok faydası bulunan  niasinamid de bulunur. Niasinamid faydaları hakkında da bilgi almak isterseniz ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, düzenli uyku, sağlıklı ve dengeli beslenmek, alkol ve tütün ürünlerinden uzak durmak, stresten uzak bir yaşam, cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir. Ayrıca cilt sağlığını desteklemek için provitaminlere de başvurulabilir. Daha pürüzsüz ve canlı bir cilde kavuşmak için daha fazla bilgi almak isterseniz “Pürüzsüz cilt için neler yapılmalı?” içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Cadı fındığı faydaları gibi farklı açılardan cilde iyi gelen bitkileri keşfetmek için diğer içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.mayoclinic.org
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
https://www.science.org
https://www.hss.gov.nt.ca/en
https://www.medicalnewstoday.com
https://health.clevelandclinic.org

Benzer Blog Yazıları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kantaron bitkisi oval uzun yaprakları olan ve sarı ya da mavi çiçek kümelerine sahip çalı şeklinde bir bitki türüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, günlük cilt bakımı rutini cilt sağlığının korunmasına ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ciltte tüm bölgelerin eşit ton rengine sahip olması beklenir.