Hametol

Kontakt Dermatit Nedir?

Kontakt dermatit, cilde temas eden bir maddenin, ciltte oluşturduğu yangı olarak açıklanabilir. Temas egzaması olarak da bilinen bu durum, ciltte reaksiyona yol açarak cildin tahriş olmasına, kızarmasına, kaşınmasına ve kabarmasına yol açabilir.3,4 Kontakt dermatit bebek ve çocuklarda da meydana gelebilir.

Kontakt Dermatit Nedir?

Bebeklerde Kontakt Dermatit Neden Olur?

Bebeklerde kontakt dermatit genellikle ciltte reaksiyona yol açan bazı materyallere bağlı olarak ortaya çıkar. 

  • Nikel, krom ve cıva, her yaştan bireyde olduğu gibi bebeklerde de kontakt dermatite yol açabilir. 
  • Yetişkinlerin kemer tokaları, kol saatleri, bebeklerin kıyafetlerinde bulunan çıtçıtlar, fermuarlar, nikel ve krom bulundurabilir. 
  • Oje ve ruj gibi bazı makyaj malzemeleri; kontakt lens solüsyonları, bazı ilaçlar, lateks eldivenler, emzikler, balonlar ve kauçuk oyuncaklar, kontakt dermatitin nedenleri arasında sayılabilir. 
  • Ek olarak sabun, losyon, parfüm gibi direkt olarak cilde temas eden ürünler; bebeklerin kıyafetlerinin yıkandığı deterjanlar, tükürük ve bebek bezindeki idrar da kontakt dermatitin nedenleri arasında yer alabilir.5

Bebeğin alt bezinin düzenli olarak değiştirilmemesi pişik oluşumuna da yol açabilir. Eğer pişik ile ilgili problem yaşıyorsanız “Pişik Nasıl Geçer?” başlıklı makaleye göz atabilirsiniz. Ortaya çıkan belirtilere ve belirtilerin şiddetine göre bebeklerde kontakt dermatit tedavisi farklılaşabilir.

Bebeklerde Kontakt Dermatit Neden Olur?

Bebeklerde Kontakt Dermatit Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin derileri daha incedir ve ciltlerinde emici yüzeyin artmasına yol açan tüy miktarı fazladır.(6) Ayrıca bebekte atopik dermatit varsa, kontakt dermatit görülme riski de artabilir. Kontakt dermatit, belirli maddelere temas ile ortaya çıkan bir cilt reaksiyonudur. Alerjenler ve tahriş edici maddelerle temas sonucu ortaya çıkabilir. 

Bebeklerde kontakt dermatit belirtileri arasında ciltte kaşıntı, acı verici yangı, kızarıklık, kabarıklık sayılabilir. Ayrıca bebeklerde cilt kuruluğu sorunu ile karşılaşılabilir, cilt çatlak ve soyulmaya meyilli bir hale gelebilir. Daha şiddetli vakalarda kabuklanma, sızıntı, kanama gibi belirtiler ortaya çıkabilir.5 Peki bebeklerde kontakt dermatit tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde Kontakt Dermatit Tedavisi

Bebeklerde Kontakt Dermatit Tedavisi

Kontakt dermatit tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Kontakt dermatite yol açan etkenin belirlenmesi ve bu etkenden uzak durmak önemlidir. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde kontakt dermatit tedavisi de ortaya çıkan belirtilere göre farklı şekillerde yapılır. Ayrıca tedavi sürecinde bebeğin genel sağlığı da göz önünde bulundurulur. 

Genel olarak tedavi, kontakt dermatite yol açan materyalden sakınılması ile başlar.4 Islak ve/veya soğuk bir bezin cilt yüzeyine koyulması, belirtilerin gerilemesine destek olabilir.5 Bazı durumlarda cilt bariyerini güçlendirmek için nemlendirici krem kullanımı faydalı olabilir. Bebeklerde kontakt dermatit tedavisi için hekim, topikal steroidler önerebilir. Bu merhemler, hekimin önerdiği süre boyunca belirtilen dozda kullanılmalıdır.4 Kaşıntı hissinin azaltılması için antihistaminik ilaçların kullanılması gerekebilir.7 Şiddetli vakalarda ise hekim, ağızdan ya da enjeksiyon yoluyla alınan kortizon içerikli ilaçlar reçete edebilir.4

Bebeklerde cilt bakımı özen gerektiren konulardan biridir. Pek çok farklı etken bebeğin cildinde reaksiyona yol açabilir. Eğer siz de “Bebeklerde cilt bakımı” konusu ile ilgili soruların yanıtını arıyorsanız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://emedicine.medscape.com
https://www.aid.org.tr
https://www.kuh.ku.edu.tr
https://www.urmc.rochester.edu
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.webmd.com

Benzer Blog Yazıları

Bebeklerde Alerji

Bağışıklık sisteminin farklı durumlara karşı geliştirdiği durumların tümü alerji olarak tanımlanabilir.

Bebeklerde Pişik Kremi Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Kullanılır?

Bebeklerde pişik, yaygın görülen bir cilt problemidir.

Pişiğe İyi Gelen Kremlerin Özellikleri Nelerdir?

Bebek bezi kullanan bebekler ve yetişkinlerde yaygın olarak görülen pişik; kaşıntılı, ağrılı ve rahatsız edici bir cilt problemidir.