Hametol

Beta Karoten Nedir?

“Beta karoten nedir?” sorusu kısaca; kırmızı, turuncu ve sarı renkli meyve ve sebzelere parlak renk veren bir bitki pigmentidir şeklinde cevaplanabilir. Adını Latince havuç kelimesinden alan beta karoten, gözler ve cilt için önemli faydaları bulunan bir antioksidan bileşiktir.2 H. Wachenroder, 1831 yılında havuç köklerinden bu pigmenti kristalleştirmiş ve bulduğu bu bileşiğe “karoten” adını vermiştir. Beta karotenin bilinen bazı özellikleri arasında şunlar bulunur:

 • Canlı renkli çeşitli meyve ve sebzelerin yapısında yer alan kırmızı-turuncu bir pigmenttir.
 • Beta karoten vücutta esansiyel bir vitamin olan A vitaminine dönüştürülür.
 • A vitamini yüksek dozlarda alınırsa toksik etki gösterebilen bir bileşiktir. 
 • A vitamini öncüsü olan beta karoten, bir karotenoid ve antioksidandır.3

Beta Karoten Ne İşe Yarar?

Beta karoten faydaları ile ilgili yapılan araştırmalar, beta karoten açısından zengin yiyecekler tüketmeyi ya da beta karoten takviyesi almayı aşağıdaki sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir:

Göz Sağlığına Faydaları

Beta karoten, vücutta ihtiyaç duyulduğu zaman A vitaminine dönüştürülen bir besin ögesi olan provitamin A karotenoiddir. Araştırmalar, beta karoten gibi karotenoidler bakımından zengin bir diyet ile beslenmenin göz sağlığını desteklediğini ve göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Yine veriler ışığında kanda karotenoid düzeyi yüksek olan kişilerde makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) riskinde anlamlı oranda azalma olduğu söylenebilir.

Kanserden Korunmada Faydaları

Beta karoten gibi antioksidan bileşikler bakımından yüksek bir diyetle beslenenlerde meme kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri ve prostat kanseri gibi bazı kötü huylu tümörlerin gelişme riskinde düşme olduğu araştırmalarla gösterilmiştir. Ancak beta karotenin diğer kanser türleri üzerindeki etkileri için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.1,4

Akciğer için Faydaları

BMJ (İngiliz tıp dergisi), Mart 2006'da kandaki yüksek beta karoten düzeylerinin, serbest oksijen radikallerinin neden olduğu akciğer hasarını azalttığını gösteren bir rapor yayınlamıştır.3

Kalp Hastalığı ve İnmeden Korunmaya Katkısı

Beta karoten, kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilir. Bununla birlikte şimdiye kadar yapılan çalışmalar, koroner kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olmadığını göstermiştir.4

Bilişsel Fonksiyonlar için Faydaları

Diğer antioksidanlar gibi beta karotenin de hafıza ve bilişsel işlevler üzerinde olumlu katkıları vardır. Birden fazla çalışmada uzun süreli beta karoten takviyesi kullanmanın bilişsel işlevler ve hafıza üzerindeki pozitif etkileri gösterilmiştir. Beta karoten ve diğer antioksidanlar, Alzheimer hastalığının belirtileri ve yaşa bağlı bilişsel düşüşü azaltmada etkili olabilir. 

Beta Karotenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Beta karoten faydaları arasında cilt üzerindeki olumlu etkilerini de unutmamak gerekir. Yapılan bazı araştırmalar, beta karoten gibi antioksidan bileşiklerin cilt sağlığını ve görünümünü desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek olarak beta karoten, cildi, güneşten gelen UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur.1 Ancak bu, bileşiğin uzun bir süre, yüksek miktarlarda alınmasını gerektirir. Çok fazla beta karoten alımı, bazı sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle genellikle güneş koruması için önerilmez.5

Beta Karotenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Beta Karoten Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Beta karoten içeren besinler yedikten sonra vücudunuz yavaş yavaş alınan bu karotenoidleri, A vitaminine dönüştürerek kullanır. Bu nedenle beta karoten ve dolayısıyla A vitamini eksikliği, yeterli ve dengeli bir diyetle beslenmeyen bireylerde görülebilen bir durumdur. Ayrıca belirli karaciğer bozuklukları ve vitamin emilimini etkileyen bazı rahatsızlıklarda da eksiklik görülebilir. Beta karoten ve A vitamini emilimini engelleyebilecek hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Laktoz intoleransı
 • Çölyak Hastalığı (Sprue)
 • Kistik fibrozis 

Ayrıca hamile veya emziren kadınların takviye alması gerekebilir. Ancak A vitaminini fazlalığı, düşüklere ve doğum kusurlarına yol açabileceği için A vitamini takviyesi almadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Beta karoten eksikliği belirtileri; göz, cilt, kalp, akciğerler ve bağışıklık sistemi gibi farklı doku ve organlarda gözlemlenebilen etkilere neden olabilir. Beta karoten eksikliğinde görülebilen semptomlar arasında şunlar bulunabilir:

 • Göz sorunları: Beta karoten A vitamini öncülü olduğu için eksikliğinde A vitamini eksikliğine bağlı belirtiler ortaya çıkar. A vitamini, gözlerinizin birçok işlevinde kilit bir faktördür ve bu nedenle yeterli alımı olmazsa görme kaybı ve körlük meydana gelebilir.
 • Cilt sorunları: A vitamini eksikliği; ciltte kuruluk, pullanma ve/veya kaşıntıya neden olabilir.
 • Kısırlık: A vitamini, üreme sisteminizde önemli bir rol oynar. Bu sebeple eksikliği, gebe kalma sorunlarına ve kısırlığa yol açabilir.
 • Büyüme sorunları: A vitamini eksikliği, diğer temel besin öğelerinde olduğu gibi çocukların büyüme ve gelişmesinde gecikmelere sebep olabilir. 
 • Solunum yolu enfeksiyonları: A vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminizde sorunlara neden olabilir. Bu da boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir 6

Beta Karoten Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta karoten açısından zengin besinler tüketerek, bu bileşiğin faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte yüksek beta karoten içeriği ile ön plana çıkan besinlerden bazıları:

 • Havuç
 • Portakal
 • Greyfurt 
 • Kayısı
 • Kuşkonmaz
 • Frenk soğanı
 • Karahindiba yaprakları
 • Kekik ve kırmızı biber gibi baharatlar
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler 
 • Maydanoz 
 • Soğan 
 • Bezelye 
 • Biber
 • Brokoli
 • Erik
 • Kabak
 • Ispanak 
 • Bal kabağı 
 • Tatlı patates 5,7

Beta Karoten Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta Karotenin Zararları Var mı?

Beta karoten faydaları ile ön plana çıkan, fazla alımında genellikle ciddi bir zarara yol açmayan bir pigmenttir. Ancak uzun süre boyunca yüksek dozlar, beta karoten fazlalığı sonucu karotenemiye yol açabilir. Karotenemi, cildinizin sarımsı-turuncu bir renk olmasına neden olur. Normalden yüksek A vitamini dozları, hem menopoza girmiş kadınlarda hem de erkeklerde kırık riskini artırabilir. Yine hamilelik sırasında yüksek dozda A vitamini içeren takviyeler uygun değildir. Çünkü fazla A vitamini alımı, doğum kusurlarına veya düşüklere neden olabilir.4 Bunun yanında Amerikan Pediatri Derneği, A vitaminini, hamilelik ve emzirme döneminde özellikle akciğer fonksiyonu ve olgunlaşması açısından en kritik vitaminlerden biri olarak belirtmektedir. Beta-karoten, vücutta sadece ihtiyaç halinde A vitaminine dönüştürülür. Bu da A vitamini toksisitesi riskini azaltan bir özelliktir. Bu, beta karotenin yüksek A vitamini seviyelerinden (retinol) kaçınılması gereken hamilelik sırasında güvenli olmasını sağlar.8

Günlük Beta Karoten İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük beta karoten ihtiyacı, bileşik, çeşitli meyve ve sebzelerde bulunduğu için gıdalar yoluyla kolaylıkla karşılanabilir. Bununla birlikte istenirse doktor önerisiyle beta karoten takviyesi de kullanılabilir. Yaş, cinsiyet ve özel durumlarda günlük beta karoten ihtiyacı ile ilgili dataları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. 

Tablo 1 Yaş ve Cinsiyete Göre Günlük Önerilen B5 Vitamini Miktarı

Yaş Aralığı/Durum Erkekler (IU/Gün) Kadınlar (IU/Gün)
0-6 ay 1,320 1,320
7-12 ay 1,650 1,650
1-3 yaş 1,000 1,000
4-8 yaş 1,335 1,335
9-13 yaş 2,000 2,000
14-18 yaş 3,000 2,310
Yetişkinler 3,000 2,310
Gebelik - 2,565
Emzirme - 4,300

Günlük Beta Karoten İhtiyacı Ne Kadar?

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.urmc.rochester.edu
https://www.verywellhealth.com
https://my.clevelandclinic.org
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.hsis.org

Benzer Blog Yazıları

Yumurta Akının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yumurta akının cilde faydaları hakkında çok sınırlı çalışmalar olsa da bunlar genellikle yumurta akının bir gıda bileşeninden daha fazla olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan yağlardan biri olan zeytinyağı, genel sağlık üzerindeki faydalarının yanı sıra cilt üzerindeki etkileri ile de dikkat çekicidir.

Jojoba Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuzey Meksika ve güneybatı Amerika’nın kuru bölgelerinde yetişen jojoba, bir tür çalı bitkisidir.