Hametol

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt, vücudun en büyük organı olarak kabul edilir ve dış dünyaya karşı ilk savunma hattını oluşturur.1 Bu nedenle cilt bakımı son derece önemlidir. Evde cilt bakımı konusundan önce cildin nasıl korunacağının ve sağlıklı cildin nasıl korunacağının bilinmesi önemli olabilir. Cilt, dış etkenlere sürekli olarak maruz kaldığından gerektiğinde koruyucu giysiler giymek gerekir. Sözgelimi soğukta eldiven takmak, güneşli havalarda gölgede kalmak bunlardan bazılarıdır. Sıcak ya da soğuk su ile yapılan duşlar cilt yağının büyük oranda kaybolmasına neden olduğundan banyo süresinin kısaltılması önerilir. Ayrıca, banyodan sonra cildin korunması, güçlü sabunlardan kaçınmak, sağlıklı beslenmek, stres yönetimini sağlamak, alkol ve sigaradan uzak durmak da cilt bakımının temellerini oluşturur.(2) Peki cilt bakımı evde nasıl yapılır? Evde cilt bakımı için uygulanabilecek yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Makyajınızı Temizleyin

Çoğu temizleyici ürün, makyajınızı temizlese de kalıntılar kalabilir. Bu nedenle cilt bakımının ilk adımına makyaj temizleyici ile başlayabilirsiniz. Mendiller, sular, kremler veya yağlar dahil olmak üzere makyajı çıkarabilecek çok sayıda ve farklı yapılara sahip ürünler bulunur.(5) Bu ürünlerden hangisini tercih ettiğinize bağlı olarak uygulama süreci farklılık gösterebilir. Evde cilt bakımı yaparken makyajınızı temizlemek için bebek yağı da kullanabilirsiniz. Bebek yağı hipoalerjeniktir, yani çoğu insan için cildinde kullanmak güvenlidir. Ayrıca komedojenik değildir, yani gözeneklerinizi tıkamaz. Eğer kuru ciltler için evde cilt bakımı yapıyorsanız Hindistan cevizi yağı kullanarak makyajınızı temizleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı cildi yumuşatır ve nemlendirir.(6)

Yüzünüzü Yıkayın

Evde cilt bakımı dendiğinde ilk akla gelen bölge yüzdür. Yüzün nasıl yıkandığı dahi, cildin nasıl göründüğünü etkileyebilir. Yüzünüzü yıkamak için alkol içermeyen, aşındırıcı olmayan, nazik bir temizleyici kullanın.(3) Bu aşamada yüzünüzün ne tür bir ürünle temizleyeceğiniz önemlidir. Genellikle temizleyiciler ya yağ bazlı ya da su bazlıdır. Yağ bazlı temizleyiciler daha yüksek temizleme yeteneğine sahiptir ancak cildin kendi doğal yağının da yok olmasına neden olabilir. Su bazlı temizleyiciler ise akneye eğilimli veya yağlı cilde sahip olanlarda sivilcelerin önlenmesine yardımcı olabilir. Yağlı cilt bakımı evde yapıldığında su bazlı ürünler tercih edilebilir.(4)

Ürün tercihinin ardından yüzünüzü ılık suyla ıslatın ve temizleyiciyi parmak uçlarınızla uygulayın. Bu süreçte cildinizi ovmayın. Ardından cildinizi ılık suyla durulayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın.(3) Yağ bazlı temizleyici kullanıyorsanız, temiz bir havluyla kurulamadan önce yüzünüze masaj yapın ve suyla iyice durulayın.(4) Kurulama sırasında havluyu yüzünüze sürmek yerine hafifçe dokundurmayı deneyin. Normal şartlarda yüzünüzü günde 2 kez yıkamanız yeterlidir. Eğer terliyorsanız, cildinizin tahriş olmasını önlemek için yüzünüzü gerektiği kadar yıkayabilirsiniz.(3)

Tonik veya Sıkılaştırıcı Kullanın

Yüzünüzü yıkamadan önce bir makyaj temizleyici kullanmazsanız, daha sonra bir tonikle silerek, temizleyicinin ulaşamadığı kir ve makyajı kalıntıları temizlenebilir.(5) Tonikler, ölü cilt hücrelerinin ciltten uzaklaştırılması ve kirin çıkarılması için tasarlanmış ürünlerdir. Sıkılaştırıcılar ise genellikle cilt yüzeyindeki fazla yağın temizlenmesini sağlayan alkol bazlı ürünlerdir. Eğer kuru cilt tipine sahipseniz, sıkılaştırıcı kullanmanız önerilmez. Ayrıca alkol oranı yüksek tonikler cildinizi tahriş edebilir. Tonik ve sıkılaştırıcı ürünler, cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olabilir.(4)

Yüzünüzü Yıkayın

Antioksidan Serum Uygulayın

Cilt bakım serumları, yüksek konsantrasyonda bileşenler içerir. C ve E vitaminleri, cilt sıkılığını artırmak yaygın olarak kullanılan antioksidanlardır. Antioksidan etkili cilt serumları ise cildi serbest radikaller olarak bilinen kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardım edebilir. C vitamini serumları, koyu lekeleri azaltmaya ve cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya destek olabilir. Cilt bakımı evde yapılırken kullanılan antioksidan serumlar, cildinizdeki kızarıklığı, kırışıklıkları ve hasarı azaltmaya yardımcı olabilir. Antioksidan serumu kullanırken ürünü yüzünüze ve boynunuza birkaç damla serpiştirin ve yüzünüze nazikçe sürün. Diğer tüm ürünlerde olduğu gibi antioksidan etkili serumu tüm cildinize uygulamadan önce küçük bir alanda test etmeniz önerilir.(4,7)

Leke Kremi Sürün

Cilt lekeleri pek çok farklı etkene bağlı olarak oluşabilir. Bazı lekelerin giderilmesi için antienflamatuar etkili ürünler tercih edilebilir. Aksi belirtilmediği sürece leke kremini, nemli pamuklu bir çubuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra ürünün kurumaya bırakılması gerekebilir.(4)

Antioksidan Serum Uygulayın

Göz Kremi Uygulayın

Göz çevresindeki cilt, daha ince ve hassas olabilir. Ayrıca bu bölgede ince çizgiler, şişlik ve koyu lekeler gibi yaşlanma belirtileri görülebilir. İyi bir göz kremi, göz çevresinin aydınlanmasına yardımcı olabilir. Göz çevresine parmak ile uygulanması önerilen göz kremlerinin gözünüze temas etmediğinden emin olun. Eğer cilt serumunuz ya da nemlendiriciniz göz çevresi için uygunsa bu adımı atlayabilirsiniz.(4)

Nemlendirici Kullanın

Nemlendiriciler, cildin en dış tabakasındaki su içeriğini arttırdığı ve kuruluğu hafiflettiği için uzun zamandır cilt bakım rutinlerinin bir parçasıdır. Ayrıca nemlendiriciler, yaşlanma belirtileriyle savaştıkları ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı oldukları için de sıklıkla kullanılır. Krem, losyon ve merhem gibi formlarda bulunan ürünler farklı cilt tipleri için özel olarak hazırlanmıştır. Yıpranmış cilt için evde bakım yapıyorsanız bu özellikte bir ürün tercih ettiğinizden emin olun. Gözeneklerinizin tıkanmasını istemiyorsanız komedojenik olmayan ürünlere yönelebilirsiniz. Bezelye büyüklüğündeki nemlendiricinin ürünün tamamı cilt tarafından emilene kadar dairesel hareketlerle sürülmesi önerilebilir.(8)

Güneş Kremi Kullanın

Güneş kremi cilt sağlığı için son derece önemlidir. Evde cilt bakımı için önemli bir son adım olan güneş kremi sadece cilt kanseri riskinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda güneşin zararlı UV ışınlarını bloke ederek yaşlanma belirtilerini de azaltabilir. Dışarı çıkmadan yaklaşık yarım saat önce bolca uygulanması önerilir. Eğer güneş altında kalmayı planlıyorsanız her 2 saatte bir güneş kreminin tekrar sürülmesi önerilebilir.(4)

Evde Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde cilt bakımı söz konusu olduğunda doğru ürünleri seçmek kadar doğru sırayla ve şekilde uygulamak önemlidir. Sabah yapılan cilt bakımı, gündüz için cildi hazırlamaya ve korumaya yönelikken gece rutini, temizleme ve onarmaya odaklanmalıdır. Ayrıca yaşa uygun ürünlerin tercih edilmesi de önemlidir. Evde cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

  • Cilt tipinize uygun ürünleri tercih edin,
  • Yeni bir ürün satın aldığınızda önce küçük bir alanda ürünü deneyin,
  • Bazı ürünlerin kullanılmadan önce çalkalanması gerekebilir,
  • Ürünleri üst üst uygulamak yerine ürünün cildinize etki etmesi için bir süre bekleyin,
  • Cilt bakım ürünlerini gözünüze temas ettirmeyin,
  • PEG (polietilen glikol), paraben, alüminyum, formaldehit, ftalat ve oksibenzon içermeyen ürünleri tercih edin.(9,10)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.stlukeshealth.org
https://www.mayoclinic.org
https://www.aad.org
https://www.healthline.com
https://health.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com
https://www.aad.org
https://www.healthline.com
https://www.nm.org
https://www.healthline.com

Benzer Blog Yazıları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kantaron bitkisi oval uzun yaprakları olan ve sarı ya da mavi çiçek kümelerine sahip çalı şeklinde bir bitki türüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, günlük cilt bakımı rutini cilt sağlığının korunmasına ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ciltte tüm bölgelerin eşit ton rengine sahip olması beklenir.