Hametol

Sivilce Kızarıklığı Nedir?

Sivilce şişliği ve kızarıklığı; aknenin yarattığı iltihaplanma nedeniyle cildin kızarması ve şişmesi ile karakterize bir durumdur. Genellikle iltihaplı aknelerde yaygın olarak görülür. İltihap, aslında vücudun iyileşme tepkisidir. Sivilcenin çevresindeki cilt hücreleri hasar görür ve ölür. Cilt üzerinde yer alan gözenekler, cildin nefes almasını sağlar. Enfekte olan ölü cilt hücreleri, kalıntılar, bakteriler gözenekleri tıkayarak çevresindeki alanın şişmesine ve kızarmasına neden olur. Cilt hücreleri iyileşmeye başladığında daha hassas bir hale gelir ve içeriğindeki patojen maddeleri dışarı atmak için iltihaplı bir doku meydana getirir. İltihaplı alan kırmızı görünür. Bu durum uzun süre devam ettiğinde sivilce izi kızarıklığı koyu lekelere dönüşebilir. Eğer cilt üzerindeki herhangi bir sivilceyi sıkıp içerisindeki iltihabı ortaya çıkarırsanız da sıkılmış sivilce kızarıklığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sivilceleri sıktığınızda cilt dokusuna baskı uygulayarak cilt hücrelerine hasar verebilirsiniz. Ayrıca enfeksiyonu diğer sağlıklı cilt hücrelerine de bulaştırabilirsiniz. Zaten hasarlı olan hücrelere uyguladığınız güç, patlamış sivilce kızarıklığı olarak adlandırılan cilt hasarına yol açabilir. Bu durum haftalarca devam edebilen kırmızımsı ya da morumsu yara izlerine neden olabilir. 1 2

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce kızarıklığı en kısa sürede tedavi edilmelidir, tedavi süresi uzadıkça kızarıklık yerini kalıcı cilt hasarlarına bırakır. “Sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” sorusunun cevabı tamamen kızarıklığın durumuna bağlıdır. Sivilcenin oluşum nedeni, şiddeti, tıbbi ve genetik bilgilerinizin kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerekebilir. Akne tedavisini doğru bir şekilde yapabilmek için bir dermatologdan yardım almanız önemlidir. “Sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” sorusunun cevabı için aşağıdaki önerileri de dikkate alabilirsiniz. Ancak bu öneriler bir doktor yönlendirmesi ile gerçekleştirilecek durumlar olduğu için hekimizin yönlendirmeleri dışında hareket etmemeye özen gösterin.

Oral ve Topikal Antibiyotikler Önerilebilir

Sivilce kızarıklığı genellikle iltihaplı aknelerde görülür. Kıl folikülünde iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürmek için doktorunuz antibiyotik içeren sivilce kızarıklığı için krem ya da oral antibiyotikler önerilebilir. Antibiyotik içeren kremler genellikle salisilik asit içerir. Salisilik asit; gözenekleri açan, tahrişi yatıştıran ve kızarıklığı azaltan anti bakteriyel özelliklere sahip bir bileşendir.

Hormonal İlaçlar Önerilebilir

Bazı sivilce kızarıklıkları hormonal bozukluklardan ve özellikle polikistik over adı verilen bir hastalıktan kaynaklanabilir. Sivilce kızarıklığının yanı sıra kistik oluşumları da engellemek için doktorunuz hormonal ilaçlar önerilebilir.

Topikal İlaçlar Önerilebilir

Retinoid içeren jel ya da kremler, sivilce kızarıklığının azaltılmasında etkili rol oynar. Yüz ya da burun sivilce kızarıklığı yaşanan bölgeye günde iki üç kez uygulanarak gözeneklerin açılması sağlanabilir. Topikal merhemler aynı zamanda sivilce iyileşme sürecini de kısaltabilir.

Niasinamid İçeren Cilt Ürünleri Önerilebilir

Niasinamid İçeren Cilt Ürünleri Önerilebilir

“Sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” sorusunun bir diğer cevabı da niasinamid içeren cilt ürünlerinin kullanımıdır. Niasinamid; kıl köklerinden salgılanan ve cilt üzerinde bir tabaka oluşturarak cildi koruyan sebum üretiminin düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iltihaplanmanın azaltılmasını ve cilt bariyerinin korunmasını destekler. Sabah ve akşam evde cilt bakımı rutinine niasinamid içeren krem ve jeller uygulanması önerilebilir. Uygulama oral çinko takviyeleri ile de desteklenebilir.

Kimyasal Peeling Önerilebilir

Kimyasal maddeler kullanılarak cildin en üst katmanının soyulması olarak tanımlanabilen kimyasal peeling, ölü cilt hücrelerinin ve bakterilerin yok olmasını sağlayarak iltihabın ve kızarıklığın tedavisinde doktorlar tarafından önerilebilir.

Cilt Temizliği Önerilebilir

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer sorusunun basit bir cevabı da cilt temizliğine dikkat etmektir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez cildinize nazik, kokusuz ve komedojenik (gözenekleri kapatan) olmayan bir temizleyici uygulayabilirsiniz.

Sivilce Yamaları Önerilebilir

Sivilce kızarıklığı için salisilik asit, niasinamid, C vitamini gibi sivilce tedavisine yardımcı olan bileşenlerin bir veya birkaçını içeren sivilce yamaları kullanabilirsiniz. 3 4

Ciltte Sivilce Oluşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ciltte Sivilce Oluşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” sorusunu cevaplamanın en basit yolu sivilce oluşumunu engellemekten geçer. Ciltte sivilce oluşmaması için aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

Cildinizi Temiz Tutun

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun sivilce oluşumunu engellemek için yapmanız gereken en önemli adım cildinizi temiz tutmaktır. Cilt yüzeyindeki ölü cilt hücrelerini, makyaj kalıntılarını, enfeksiyona neden olan bakterileri, kiri ve fazla yağı ciltten uzaklaştırmak için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yüzünüzü yıkamalısınız. Cilt tipine uygun bir temizleyici ve ılık su ile yüzünüzü yıkadıktan sonra temiz bir havlu ile nazikçe yüzünüzü kurulayabilirsiniz.

Nemlendirmeyi Unutmayın

Sivilce, genellikle yağlı ciltlerde görülür. Yağlı ciltler için kullanılan ürünler cildi kurutan bileşenler içerebilir. Bu nedenle hassas cilt bakımı için uygun nemlendirici ile cildi nemlendirmek kurumasını engelleyerek cilt sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Kullanılan ürünün komedojenik yani cilt porlarını kapatmamasına dikkat edin.

Sivilce Kremleri Kullanın

Ciltte bakteri oluşumunu engelleyen salisilik asit gibi bileşenler içeren sivilce kremleri kullanın. Sivilce oluşumunu engelleyen retinol içeriğine sahip sivilce kremlerini de tercih edebilirsiniz. 

Makyaj Malzemelerini Dikkatli Kullanın

Fondöten, pudra ve allık gibi makyaj malzemelerini mümkün olduğunca az kullanmaya dikkat edin. Gün sonunda mutlaka makyajınızı temizleyin ve makyaj malzemesi seçerken kimyasal içermeyen non komedojenik yağsız ürünleri tercih edin.

Saç Bakımına Dikkat Edin

Saçınıza sürdüğünüz parfüm, yağ ve kimyasal içeriğe sahip ürünler yüze değdiğinde sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Saçtaki bileşenler gözenekleri tıkayabilir ve cildin tahriş olmasına neden olabilir. Saçlarınızı mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutmaya çalışın.5

Buz Sivilce Kızarıklıklarına İyi Gelir mi?

Buz Sivilce Kızarıklıklarına İyi Gelir mi?

Sivilce kızarıklıkları ya da sivilcenin üstüne buz uygulamak iltihaplı aknelerde şişliğin azalmasına ve sivilce kızarıklıklarına iyi gelebilir. Peki, buz uygulaması ile sivilce kızarıklığı nasıl geçer? Buz uygulaması sivilcelerdeki iltihaplanmayı azaltabilir ve sivilcenin boyutunu küçültebilir. Aynı zamanda kısa süreli uyuşturma etkisi göstererek sivilce kaynaklı ağrının azalmasına da yardımcı olabilir. Ancak tek başına sivilce kızarıklığının tedavisi için yeterli değildir. Sivilce kızarıklıkları için buz uygulaması yapmadan önce cildinizin temiz olduğuna emin olmalısınız. Ardından buzu ince bir tülbent benzeri bez ya da kalın bir kâğıt havluya sarın. Sardığınız buzu sivilce kızarıklığının olduğu bölgede bir süre bekletin. Bir dakika kadar tutup beş dakika bekleyin ve tekrar bir dakika kadar tutmaya özen gösterin. Uzun süre ciltte buzu bekletmeden sakının, aksi halde ciltte hasar yaratabilirsiniz. Sıcak ve soğuk baskı uygulamasını bir arada da kullanabilirsiniz. Önce buharlı sıcak havluyu yüzünüzde 5-10 dakika bekletip gözeneklerde sıkışan kalıntıların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ardından şişliği ve kızarıklığı alması için buz uygulaması yapabilirsiniz. Bu işlemi sabah ve akşam günlük cilt bakım rutinine dâhil edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta soğuk uygulamasını her zaman sıcak uygulamadan önce yapmaktır. Aksi halde kılcal damarları tahrip ederek cilt dokularında hasara yol açabilirsiniz.6 Bir diğer cilt problemi olan cilt çatlakları ile ilgili detaylı bilgiler için “Cilt çatlaklarının giderilmesi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır

Kaynakça

https://www.olivaclinic.com
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com
https://www.paulaschoice.co.uk
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

Benzer Blog Yazıları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kantaron bitkisi oval uzun yaprakları olan ve sarı ya da mavi çiçek kümelerine sahip çalı şeklinde bir bitki türüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, günlük cilt bakımı rutini cilt sağlığının korunmasına ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ciltte tüm bölgelerin eşit ton rengine sahip olması beklenir.