Hametol

Hassas Cilt Nedir?

Hassas cilt, batma, yanma ve kaşınma hissi ile karakterize bir durumdur.(2) Hassas cildi olan bireylerin yakınmaları arasında karıncalanma, gerginlik hissi, deride kalınlaşma veya kuruluk gibi belirtiler de görülebilir.(2) Ancak hassas cilt, bir hastalık değil, ciltte reaksiyona yol açabilen farklı bir durumun belirtisidir. Söz gelimi kişi, sabun, nemlendirici ya da makyaj malzemeleri gibi kozmetik bir ürüne tepki verene kadar hassas bir cilde sahip olduğunu anlamayabilir. Hassas cilt bakımı için cilt bakım rutininde yapılabilecek basit değişiklikler ile şikayetler rahatlıkla kontrol altına alınabilir.(3) “Hassas cilt bakımı için neler yapılır?” sorusunu cevaplamadan önce “Hassas cilt neden olur?” sorusunu yanıtlamak gerekebilir.

Hassas Cilt Nedir?

Hassas Cilt Neden Olur?

Pek çok kişi cilt bakım ürünlerinin veya ciltleriyle temas eden temizlik ürünlerinin; batmaya, yanmaya, kaşıntıya, kızarıklığa veya gerginliğe neden olması nedeniyle ya da bir ürünle temas ettikten sonra gözle görülür bir etkisi olmamasına rağmen ciltlerinde rahatsızlığa yol açtığı için hassas bir cilde sahip olduklarını söyler.(4)

Kozmetikler, iklim değişiklikleri ve cilt bariyerinin bozulması; cilt hassasiyetine katkıda bulunan ana faktörler olsa da dermatoloji uzmanları hassas cilt tanısı için cilt yüzeyinde püstül, cilt erozyonu, kuru cilt ve kızarıklık gibi hassas cilt özellikleri varlığına bakar.(2,4) Hassas cilt reaksiyonuna yol açan nedenler arasında ise egzama, rosacea (gül hastalığı), alerjik kontakt dermatit gibi cilt bozuklukları veya alerjik cilt reaksiyonları yer alır. Ayrıca güneş, rüzgar veya aşırı sıcak ya da soğuk gibi cilde zarar veren çevresel faktörlere aşırı maruz kalmak da hassas cilde yol açan etkenler arasında sayılabilir. Ancak cilt hassasiyetine yol açan etkenler, genetik özelliklere, ırk farklılıklarına, yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Nedeni ne olursa olsun hassas ciltler için hassas cilt bakımı yapılması gerekir.(4)

Hassas Cilt Belirtileri Nelerdir?

Pek çok farklı etken cildin hassasiyet göstermesine ve kurumasına yol açabilir. Ayrıca cilt hem hassas hem de kuruluğa yatkın olabilir. Ancak kuru ve hassas cilt arasında bir fark vardır. Kuru cilt, cildin üst tabakası nem eksikliği nedeniyle kuruduğunda meydana gelir. Bununla birlikte cilt, kuruluk nedeniyle daha hassas hale gelebilir. Hassas cilt ise bazı insanlarda, cilt bariyerindeki genetik farklılıklar veya cilt tahrişi nedeniyle oluşur. Bazı insanlar hassas bir ciltle dünyaya gelir. Ancak bu bireylerin ciltlerinde hassasiyete yol açan tahriş edici maddeler veya alerjenler tetikleyici olabilir. Ayrıca bu etkenlere maruz kalan herkes hassas cilt sorunu yaşayabilir. Sık görülen hassas cilt belirtileri şu şekilde listelenebilir:

 • Ciltte kızarıklık, şişlik, kaşıntı,
 • Batma ya da yanma hissi,
 • Döküntü ya da kurdeşen varlığı,
 • Ciltte çatlak ve ileri vakalarda su toplama ve/veya kanama,
 • Kuru ve sert hissedilen cilt.(5)

Hassas Cilt Neden Olur?

Hassas Cilt Bakımı İçin Neler Yapılır?

Hassas cilt bakımı cilt hassasiyetine yol açan etkene göre farklı şekillerde de yapılabilir. Ciltte hassasiyete yol açan faktörler ve bu faktörlere göre hassas ciltlere bakım şu şekilde yapılabilir:

Kuru Cilt

Kaşıntı, pullanma, soyulma, çatlama ve kanama gibi belirtiler, kuru cilde bağlı olarak görülen cilt hassasiyeti belirtileridir. Bu durumda hassas cilt bakım rutini oluştururken nemlendirici kullanımına dikkat edilmelidir. Günde iki ila üç kez nemlendirici krem, losyon ​​veya merhem kullanma, nemin geri kazanılmasına yardımcı olabilir ve cildinizin tekrar kurumasını önleyebilir.3

Kontakt Dermatit

Belirli nesnelere ve özellikle metallere temas sonucu ortaya çıkan kontakt dermatit, kaşıntı, kızarıklık, döküntü, şişlik, yanma ve hassasiyet gibi belirtilere neden olabilir. Bu durumda hassas cilt bakımı yaparken hekim kontrolünde steroid kremlerin uygulanması gerekebilir.(3)

Kurdeşen

Kaşıntı, yanma, karıncalanma, şişlik ve kızarıklık gibi belirtilere yol açan kurdeşen özel bir bakım gerektirmeden 24 saat içinde kendiliğinden iyileşebilir. Ancak gerekli durumlarda steroid kremlerin ve antihistaminiklerin kullanılması gerekebilir.(3)

Hassas ciltler için yüz bakımı yaparken kullanılan nemlendirici ürünün, göz çevresi için kullanılabilir olduğundan emin olunmalıdır. Eğer tercih edilen nemlendirici göz çevresi için uygun değilse göz çevresinin nemlendirilmesi için ayrı bir ürün tercih edilebilir.

Hassas Cilt Bakımı İçin Neler Yapılır?

Hassas Cilt Nasıl Güçlendirilir?

Hassas cilde sahip olan bireylerde pek çok etken ciltte reaksiyona yol açabilir. Ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile hassas cilt yatıştırılabilir; güçlendirilebilir. Hassas cilt bakımı yaparken şu yöntemler cilt sağlığının korunmasına ve cildin güçlenmesine yardımcı olabilir:

 • Ilık su ile hızlı şekilde duş almak,
 • Duş sonrasında nazik bir şekilde kurulanmak ve ardından nemlendirici kullanmak,
 • Eksfoliye (peeling) edici maddelerden kaçınmak,
 • Yumuşak ve kokusuz sabun kullanmak,
 • Parfüm kullanımından kaçınmak,
 • Kokusuz çamaşır deterjanları kullanmak,
 • Yeni bir ürünü kullanmadan önce küçük bir cilt bölgesinde test etmek,
 • Gerektiği kadar nemlendirici kullanmak.(3,4,5)

Hassas cilt bakımı yaparken, alkol bazlı ürünlerden, retinoidler veya alfa-hidroksi asitlerden ve antibakteriyel içeriğe sahip ürünlerden uzak durulması önerilebilir. Az ya da hiç koku içermeyen ürünlerin yanı sıra az bileşenli içeriğe sahip ürünler, cilt dostu olarak tanımlanabilir.(4)

Hassas Cilt Nasıl Güçlendirilir?

Hassas Cilt ve Alerjik Cilt Arasındaki Fark Nedir?

Alerjik bir cilt reaksiyonu, bir alerjene maruz kaldıktan sonra kendini gösterir. Alerjik ciltte meydana gelen belirtiler genellikle kızarıklık ve döküntüdür. Şişme, kabarcık varlığı ve kaşıntı gibi belirtiler de yaygındır. Hassas cilde bağlı olarak gelişen şikayetlerde ise gözle görülür herhangi bir belirti olmayabilir. Semptomlar ciltte gerginlik, karıncalanma, yanma veya batma şeklinde hissedilebilir.(6)

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.verywellhealth.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.healthline.com
https://www.webmd.com
https://www.houstonmethodist.org
https://curology.com

Benzer Blog Yazıları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kantaron bitkisi oval uzun yaprakları olan ve sarı ya da mavi çiçek kümelerine sahip çalı şeklinde bir bitki türüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, günlük cilt bakımı rutini cilt sağlığının korunmasına ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ciltte tüm bölgelerin eşit ton rengine sahip olması beklenir.