Hametol

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı, ciltte kızarıklığın yanı sıra ağrı, yanma, kaşıntı, su toplaması, soyulma gibi rahatsızlık verici semptomları da beraberinde getirir. Peki, güneş yanığına ne iyi gelir? İşte, güneş yanığının neden olduğu rahatsızlıkları gidermek için yapabilecekleriniz:

Bol Su İçin

Güneş yanıkları sonrası vücudunuz ciddi anlamda su kaybı yaşar. Güneş ışınlarına maruz kaldığınızda hem cildinizin üst katmanlarındaki nem azalır hem de vücudunuz su kaybeder. Bu nedenle güneş yanığı durumunda bol miktarda su içmek, dehidrasyonu önleyerek cildinizi nemli tutmaya yardımcı olur ve iyileşmeyi hızlandırır.

Serin Ortamda Kalın

Güneş yanığı sonrası serin bir ortamda dinlenmeniz önemlidir. Sıcak ortamda bulunma ve buna bağlı terleme, cildinizi daha da fazla tahriş edebilir. Serin bir odada veya hava akımı olan bir yerde dinlenerek güneş yanığından kaynaklanan rahatsızlıkları azaltabilirsiniz.

Soğuk Kompress Uygulayın

Güneş yanığı olan bölgeye soğuk kompres uygulamak, cildinizi serinleterek ağrıyı hafifletebilir ve yanığın şiddetini azaltabilir. Soğuk suyla ıslattığınız temiz kumaşı, yanığın üzerinde bekletebilirsiniz. Ayıca soğuk kompres, güneş yanığı giderme sürecini hızlandırmaya yardımcı olarak iltihaplanma riskini düşürmeye yardımcı olur. Soğuk kompres, “Yüzdeki güneş yanığına ne iyi gelir?” sorusuna da cevap olabilir. Soğuk kompres uygulamasının yanı sıra soğuk suyla duş almak da güneş yanığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Nemlendirici Ürünler Kullanın

“Güneş kızarıklığına ne iyi gelir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız cildinizi nemlendirmek en iyi çözüm olabilir. Yıpranmış cilt için nemlendirici krem, losyon veya jel kullanarak cildinizi derinlemesinde nemlendirebilir ve yanığın rahatsızlık verici etkilerini azaltabilirsiniz. Özellikle aloe vera gibi doğal bitki özleri içeren ürünler, güneş yanığına iyi gelebilir. Nemlendirici ürünler güneş yanığı kaşıntısı için de ideal çözümdür.

Yumuşak ve Bol Kıyafetler Giyin

Güneş yanığı olan bölgeleri daha fazla tahriş etmek, semptomları artırarak iyileşmeyi geciktirebilir. Tahrişi önlemek için pamuklu ve bol kıyafetler giymek önemlidir. Polyester gibi sentetik kumaşlar, terlemeyi artırarak zaten hassas ve yıpranmış cildi tahriş edebilir.

Doktora Danışın

Güneş yanığı büyük bir alanı etkiliyorsa ve evde uyguladığınız yöntemler rahatlama sağlamıyorsa hızlı bir şekilde doktora danışmanız önemlidir. Ayrıca güneş yanığına su kabarcıkları, ateş, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtiler eşlik ediyorsa acil tıbbi yardım almanız gerekebilir. Doktorunuz geçmeyen güneş yanığı nedeniyle yaşadığınız ağrıyı hafifletmek ve iltihap riskini azaltmak için çeşitli ilaçlar önerebilir. Güneş yanığı tedavisi için herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. 1 2 3 4

Güneş Yanığı Neden Olur?

Güneş Yanığı Neden Olur?

Güneşin UV ışınları, cildin üst tabakasına zarar verebilir ve güneş yanığına neden olabilir. Uzun süreli veya yoğun UV ışınlarına maruz kalmak, cilt hücrelerinin hasar görmesine ve yanığa yol açar. Güneş yanığı riskini artıran diğer faktörler ise şunlardır:

Öğle Saatlerinde Güneşe Maruz Kalmak

Özellikle güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde, öğle saatlerinde uzun süreli güneşe maruz kalmak cildin yanmasına yol açabilir. Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik şekilde geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya çalışarak güneş yanığından korunabilirsiniz.

Hassas Cilt Tipine Sahip Olmak

Cilt tipi, güneş yanığı riskini etkileyen önemli bir faktördür. Açık tenli, sarı saçlı veya mavi gözlü insanlar daha hassas bir cilde sahip oldukları için güneş yanığı yaşama riskleri daha yüksektir. Özellikle bu tip cilde sahip olanlarda yüzde güneş yanığı sık görülebilir. Siz de hassas cilde sahipseniz hassas cilt bakımı konusunda detaylı bilgi sahibi olarak cildinizi dış etkenlerden daha etkili şekilde koruyabilirsiniz.

Güneşten Yeterince Korunmamak

Güneş koruyucu ürünlerin hiç kullanılmaması veya yeteriz kullanılması, güneş yanığı riskini artırır. Yeterli miktarda güneş kremini dışarı çıkmadan yarım saat önce uygulayarak, gün içinde iki saatte bir kreminizi tazeleyerek, koruyucu giysiler giyerek ve dışarıda olmanız gerektiğinde gölgeli ortamlarda bulunarak güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak kendiniz ve çocuklarınız için mutlaka 30 ve üzeri koruma faktörlü, etkili bir güneş koruyucu ürün seçtiğinizden emin olmalısınız.

Yansıtıcı Yüzeylerden UV Işınlarına Maruz Kalmak

Yansıtıcı yüzeyler, güneş ışınlarını yansıtarak cildin normalden daha fazla ışığa maruz kalmasına neden olur. Örneğin su, kum, kar veya beton gibi yansıtıcı yüzeyler, güneş yanığına yol açabilir.

Çeşitli İlaçları veya Kimyasalları Kullanmak

Bazı ilaçlar veya kimyasallar, cildin güneşe karşı hassasiyetini artır güneş yanığı riskini artırabilir. Özellikle fotosensitif yani ışığa karşı duyarlılık oluşturan ilaçlar veya cildi hassaslaştıran kimyasallar bu duruma katkıda bulunabilir. 1 2 3 4 5 6

Güneş yanığı, genellikle birden fazla faktörün bir araya gelişiyle ortaya çıkar. Güneş ışınlarına karşı koruyucu önlemler almak ve güneşe maruz kalma süresini sınırlamak, güneş yanığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanığı belirtileri ilk saatlerde ortaya çıkmayabilir, güneşin zararlı ışınlarının cildiniz üzerindeki etkilerinin tam olarak anlaşılması 24 saati bulabilir. 7 Güneş yanığının başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kızarıklık: Güneş yanığı olan bölge, genellikle kırmızı veya pembe renkte olur. Cilt kızarıklığı, genellikle yanığın ilk belirtisidir. 
  • Ağrı ve Hassasiyet: Güneş yanığı acısı ve hassasiyet, sık rastlanan belirtiler arasındadır. Bunlara ek olarak güneş yanığı sonrası kaşıntı, yanma, batma gibi belirtiler de oluşabilir.
  • Su Toplaması ve Soyulma: Şiddetli güneş yanıklarında, güneş yanığı su toplaması ile kendini gösterebilir. Cilt üzerinde oluşan içi su dolu kabarcıklar zamanla patlayabilir ve cilt cilt soyulabilir. Cildin soyulması genellikle iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Bu süreçte ciltte pullanma da görülebilir. 
  • Baş ağrısı, ateş ve halsizlik: Şiddetli güneş yanıkları, baş ağrısı, ateş, halsizlik ve baş dönmesi gibi belirtilere neden olabilir. Ciddi bir güneş yanığının göstergesi olan bu belirtiler, acil tıbbi yardım gerektirebilir.1 2 5 8

Güneş Yanığı Dereceleri Nelerdir?

Güneş Yanığı Dereceleri Nelerdir?

Güneş yanığı, cildin uğradığı hasarın şiddetine üç derece ile sınıflandırılabilir. Birinci ve ikinci derece güneş yanığına daha sık rastlanır. Güneş yanığı dereceleri şunlardır: 

  • Birinci derece güneş yanığı: Hafif güneş yanığı olarak da adlandırılabilen birinci derece güneş yanığı, cildin dış tabakasına hasar verir. Genellikle birkaç gün ila bir hafta içinde kendiliğinden iyileşir.
  • İkinci derece güneş yanığı: İkinci yani orta güneş yanığı, cildin orta katmanına (dermis) hasar verir. Güneş yanığı olan bölge su toplar. Cildin iyileşmesi haftalar sürebilir ve tıbbi tedavi desteği gerekebilir.
  • Üçüncü derece güneş yanığı: Üçüncü derece güneş yanığı çok nadir görülen bir durumdur ve acil tedavi gerektirir. Şiddetli güneş yanığında güneş ışınları, cilt altındaki yağ tabakasını ve sinir uçlarını da içerecek şekilde tüm cilt katmanlarına ciddi şekilde hasar verebilir. 9 10 11

Güneş Kızarıklığı Kaç Günde Geçer?

Güneş yanığının iyileşme süresi, yanığın şiddetine ve cilt tipine göre değişir. Güneş yanığına bağlı kızarıklık, güneş maruziyetinden yaklaşık iki-altı saat sonra ortaya çıkar. Kızarıklık, yaklaşık 24 saat sonra doruk noktasına ulaşır ve bir-iki gün içerisinde kademe kademe azalır. Hassas ve açık tonlarda cilde sahip olanlar da bu süre uzayabilir. Ayrıca güneş yanığının derecesine göre kızarıklık, beklenenden daha uzun sürede de geçebilir. Ağrı, kaşıntı, su toplaması, soyulma gibi diğer belirtiler ise kızarıklıktan daha uzun sürebilir. 10

Güneş Yanığı İzi Nasıl Geçer?

Cilt, UV ışığına maruz melanin isimli üretilen koyu renkli bir pigment üretir. Bu da cildin önce kızarmasına sonra da koyulaşmasına yani diğer bir deyişle bronzlaşmasına neden olur. (12)   Güneş yanığı izleri, yanığın şiddetine göre kendiliğinden tamamen kaybolabileceği gibi uzun süre kalıcı olabilir. Özellikle cildiniz su topladıysa ve soyulduysa güneş yanığı izlerinin tamamen geçmesi için 6-12 ay arasında zaman gerekebilir. 11 12 Güneşe maruziyet ve güneş yanığı, hem yüzde hem de vücudun diğer bölgelerinde güneş lekelerine de neden olabilir. Güneş lekeleri, evde uygulanan doğal yöntemlerle ya da çeşitli dermokozmetik ve tıbbi müdahalelerle azaltılabilir, tamamen ortadan kaldırılabilir. 13

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

https://www.webmd.com
https://www.hopkinsmedicine.org
https://www.healthline.com
https://www.aad.org
https://medlineplus.gov
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.mountsinai.org
https://www.mayoclinic.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.health.com
https://www.healthline.com

Benzer Blog Yazıları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kantaron bitkisi oval uzun yaprakları olan ve sarı ya da mavi çiçek kümelerine sahip çalı şeklinde bir bitki türüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, günlük cilt bakımı rutini cilt sağlığının korunmasına ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ciltte tüm bölgelerin eşit ton rengine sahip olması beklenir.