Hametol

Gece Cilt Bakımının Önemi

Güneş ışığı, aşırı sıcak ya da soğuk hava, çevresel faktörler gibi pek çok etken, direkt olarak cilde temas eder. Özellikle yüz ve el gibi çoğunlukla açıkta olan bölgeler, bu koşullardan daha fazla etkilenebilir. Ayrıca gün içinde yaşanan stres gibi olumsuzlukları da unutmamak gerekir. Uzun bir günün ardından gevşemek, evde cilt bakımı yaparak cildi şımartmak gibisi yoktur. Cilt hücreleri özellikle akşam saatlerinde yenilendiği için, özellikle bu saatlerde cilt bakımı yaparak cildi desteklemek gerekebilir. (1) Peki, gece cilt bakım rutini nasıl olmalı? Gelin, bu sorunun yanıtına bir göz atalım.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Gece cilt bakım rutini oluşturmak ve bunu bir alışkanlık haline getirerek uygulamak cildin doğal yenilenme sürecine katkıda bulunabilir. Böylece cilt; sağlıkla ışıldamaya, genç görünmeye, yumuşaklığını ve esnekliğini korumaya devam edebilir. Evde gece cilt bakımı için en temel adım cildi temizlemektir. Özellikle makyaj temizliği bu süreçte önemlidir. Çünkü makyaj temizlenmeden yatağa girildiğinde cildinizde kalan makyaj kalıntıları gece boyunca cildinizin nefes almasını engeller ve sivilce oluşumuna yol açabilir. Hatta bu duruma bağlı olarak cilt yüzeyindeki gözenekler genişleyebilir ve cilt zamanla olduğundan daha yaşlı görünmeye başlayabilir. (2) Bu nedenle gece cilt bakımının en temel adımı cildin temizlenmesidir. Cilt, uygun bir ürünle doğru şekilde temizlendikten sonra cilt tipine uygun olarak nemlendirici uygulanmalıdır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak azalan kolajen üretimini desteklemek de cildin sıkı kalmasına destek olabilir. Aynı zamanda cildin yapısına ve durumuna bağlı olarak uygun ürünleri seçmek de son derece önemlidir. Yıpranmış cilt bakımı ya da karma cilt bakımı için kullanılacak ürünler de adımlar da değişiklik gösterebilir. Ancak temel olarak yalnızca bu işlemleri yapmak dahi cildin sağlıklı kalmasına destek sağlayabilir. Kapsamlı bir gece cilt bakımı için yapılabilecek daha çok fazla adım var.

Gece Cilt Bakım Rutini Sıralaması Nasıl Olmalı?

Gece cilt bakım rutini evet önemlidir ancak bu yeterli bir uykunun yanı sıra sağlıklı ve doğal beslenme ile desteklenmelidir. Yetişkinler için genel kanı günde 8 saat uyunması şeklindedir. Beslenme ise besin maddelerinin çeşitlendirilmesi ile desteklenebilir. Bu doğrultuda mevsim meyve ve sebzeleri tercih edilmeli, düzenli ve dengeli beslenilmelidir. Gece yatmadan önce doğal cilt bakımı oluşturmak kadar gece cilt bakım sıralaması da önemlidir. Aşağıdaki maddeleri takip ederek gece yatarken doğal cilt bakımı sıralaması hakkında fikir edinebilirsiniz.

Gece Cilt Bakım Rutini Sıralaması Nasıl Olmalı?

Cildinizi Makyajdan Arındırın

Makyajınızı temizlemek için yağ bazlı ya da su bazlı bir temizleyici kullanabilirsiniz. Yağ bazlı makyaj temizleyiciler, cildin ürettiği doğal yağları çözmenin yanı sıra makyajda bulunan yağlı bileşenleri de parçalayabilir. Ayrıca cilt yüzeyindeki kirlerin giderilmesine yardımcı olabilir. Bu ürünlerin kullanımı için ürün kullanım talimatlarını uygulamanız gerekir. Çünkü bazı ürünlerin kuru, bazılarının ise ıslak cilde uygulanması önerilebilir. Uygulama sonrasında makyaj tamamen temizlenene kadar yüze masaj yapılmalı ve ardından cilt, su ile durulanmalıdır.

Su bazlı bir makyaj temizleyici kullanıyorsanız ürün üzerinde yer alan talimatları takip edin. Bu ürünler genellikle ıslak cilde uygulanır, masaj yaparak kullanılır ve ardından durulanır. Su bazlı makyaj temizleyiciler, ciltteki makyaj ve kir ile reaksiyona girerek bunların suyla durulanmasını sağlar. Makyaj temizleyici seçerken pH değeri nötr olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Nötr pH değeri, cildinizin doğal bariyerini korumaya destek olabilir. Su bazlı ürünler ile temizleme işlemi sırasında da cildinizi çok sert ovalamaktan kaçının. Eğer makyaj yapmıyorsanız bu adımı atlayarak gece cilt bakım rutininize başlayabilirsiniz.(3)

Cildinizi Makyajdan Arındırın

Cildinizi Temizleyin

Cilt bakımının olmazsa olmazı, cildin etkili bir şekilde temizlenmesidir. Bu bağlamda cildin doğru şekilde yıkanması önemlidir. Gün boyunca hava kirliliği, toz, cildin kendine ait yağının oluşturduğu birikintiler, cilt gözeneklerini tıkayabilir ve bu da cilt sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bunlara makyaj malzemelerinin kalıntıları da eklendiğinde cilt sağlığı için pek de uygun olmayan bir durum meydana gelebilir. Tüm bu olumsuzluklardan kurtulmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için cilt, hassas bir şekilde temizlenmelidir. Özellikle el ve yüz gibi sürekli dış etkenlere maruz kalan cilt yüzeyinin nazik bir temizleyici ile yıkanması ve ılık suyla durulanması önerilebilir. Bunun için alkol, sabun, asit ya da koku içermeyen ürünleri tercih edebilirsiniz. (4) Yüzünüzü ovmak yerine parmak uçlarınızla veya pamuk ile nazikçe masaj yaparak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Cildiniz kurursa ya da yağlanırsa farklı bir temizleyici kullanmayı deneyebilirsiniz. Ilık suyla durulama yaptıktan sonra cildinizi kurulayın. Tercihinize göre cildinizi yıkadıktan sonra etkili bir temizlik için temizleme jeli ile cildinizi arındırabilirsiniz.

Cildinizi Temizleyin

Nemlendirici Kullanın

Nemlendiriciler, gece cilt bakım rutininin ayrılmaz bir parçasıdır. Nemlendirici krem ya da losyonlar doğru şekilde temizlenmiş bir cilde uygulanmalıdır. Cildi düzenli bir şekilde nemlendirmek cilt sağlığınızı da olumlu şekilde etkileyecektir. (5) Nemlendirici kullanırken göz çevresine uygun olan ürünleri tercih edebilir ya da göz, dudak ve yüz için ayrı ürünler tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda vücudunuzun diğer kısımları için de farklı bir ürün kullanabilirsiniz. Retinol ya da A vitamini içeren ürünler de gece cilt bakım rutini sırasında kullanılmalıdır. Çünkü retinol, UV ışınlarına veya floresan ışığa maruz kaldığında etkisini kaybedebilir.(5)

Göz Çevresine Özel Bir Krem Kullanın

Gözlerin etrafındaki deri, genel olarak vücudun diğer bölgelerinden daha incedir. Ek olarak yaşlandıkça göz çevresindeki deri daha da incelir. Buna bağlı olarak göz altı halkaları ve çukurlaşmalar meydana gelebilir. (2) Koyu renkli lekelerin azalması ve cildin onarılması için yatmadan önce uygun içerikli bir göz kremi kullanılması tavsiye edilebilir. Yoğun olarak antioksidan ve peptid içeren göz kremleri, yorgunluğun getirdiği olumsuzlukları ve ince çizgileri iyileştirmeye yardımcı olabilir.(3)

Göz Çevresine Özel Bir Krem Kullanın

Uyku Pozisyonunuzu Gözden Geçirin

Yapılan bazı çalışmalar, sırtüstü uyumanın yüzün daha kusursuz olmasına yardımcı olabileceğini gösterir. Farklı bir anlatımla, eğer yüz bölgesi doğrudan yastıkla temas ediyorsa bu durum cilt yüzeyinde çizgilere ve kırışıklıklara yol açabilir. Zaman içinde bunlar kalıcı hale gelebilir. Eğer bu şekilde uyumakta güçlük çekiyorsanız saten yastık kılıfı kullanmayı deneyebilirsiniz. (6) Ayrıca uyuduğunuz ortam da önemlidir. Sözgelimi oda sıcaklığından kaynaklanan kuru hava, cildinize zarar verebilir. Eğer uyuduğunuz odanın nem dengesini sağlamakta güçlük çekiyorsanız ortam nemlendirici cihaz almayı düşünebilirsiniz. Cildinizi nemli tutmaya yardımcı olmak için pamuklu pijamaları tercih etmeniz de önerilebilir. (5)

Tüm bunlara ek olarak yeterince uyumayı ve dengeli beslenmeyi unutmayın. Eğer dengeli ve sağlıklı beslenemediğinizi ve bu durumun cilt sağlığınızı olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız kolajen üretimini destekleyen gıda takviyelerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça:

https://www.healthline.com
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.webmd.com
https://www.webmd.com
https://www.webmd.com

Benzer Blog Yazıları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kantaron bitkisi oval uzun yaprakları olan ve sarı ya da mavi çiçek kümelerine sahip çalı şeklinde bir bitki türüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, günlük cilt bakımı rutini cilt sağlığının korunmasına ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ciltte tüm bölgelerin eşit ton rengine sahip olması beklenir.