Hametol

Panthenol Nedir? Ne İşe Yarar?

Panthenol Nedir?

Panthenol, insanlarda doğal olarak bulunan ayrıca bitki ve hayvanlardan da elde edilebilen, cilde olumlu etkileri olan bir bileşiktir. B5 vitamininden veya pantotenik asitten elde edilebilir. Panthenol cilde faydaları açısından önemli bir bileşiktir (2). Saç kremi, şampuan, duş jeli, saç ve vücut nemlendiricisi, yüz kremi, fondöten, ruj, göz altı kapatıcısı gibi birçok kozmetik üründe bulunabilir. Bu ürünlerin içerik listesi kısmında D-Panthenol, DL-Panthenol, dekspantenol, D-Pantotenil alkol, bütanamid veya provitamin B5 yazdığını görebilirsiniz. Panthenol çeşitli ürünlerle vücuda sürüldükten sonra cilt tarafından emilir ve sonrasında B5 vitamini formuna dönüşür (3).

Panthenol Ne İşe Yarar?

Panthenol, cildin ve saçın daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Cildi nemlendirir ve saçlara canlılık verebilir. İyileştirme gücü sayesinde saçtaki kırıkları azaltabilir. Saçlara yumuşaklık ve direnç sağlayabilir. Nemi saçta hapsetmesi ile saçı şekillendirmeyi kolaylaştırabilir. Böylece çevrenin olumsuz etkilerinden saçı korumaya yardımcı olur (2). Ayrıca bunlara ek olarak el ve ayak tırnaklarının güçlenmesine yardımcı olabilir. Böylece daha sağlıklı ve kırılmaya karşı dayanıklı tırnaklara sahip olunabilir. Cilt, saç ve tırnaklar üzerinde olumlu etkileri sayesinde panthenol, birçok kozmetik ürüne dahil edilebilir. Yaşlanma ile birlikte deri nem kaybı yaşayarak esnekliğini kaybeder. Panthenol, ciltteki nem dengesini koruyarak yaşlanmanın olumsuz etkilerinin daha geç ortaya çıkmasını sağlayabilir (4). Ciltte meydana gelen hasarlar sonucu görülebilen iltihabi durumlarının hızla düzelmesine de yardımcı olabilir (3).

Panthenol Ne İşe Yarar?

Panthenol Cilde Faydaları Nelerdir?

Panthenol faydaları ile ön plana çıkan bir maddedir. Cilt, saç, göz, burun, tırnak gibi dokuların iyileşmesine katkı sağlayabilir. Nemlendirici, cildi yatıştırıcı etkilerinden dolayı kişisel bakım ürünlerinin içeriğine eklenebilir. Panthenol’ün cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir (4):

Yaşlanmanın Etkisiyle Ortaya Çıkan Kırışıklıkları Giderebilir

Yaş ilerledikçe cildin nemi azalır ve dokular sarkmaya başlar. Ayrıca derideki çizgilenmeler artar ve derinleşebilir. Cilt, elastikiyet özelliğini yitirdiği için yaşlanmanın etkileri gözle görülmeye başlar. Panthenol, cildin doğal nemini geri kazandırır. Böylece cildin elastikiyeti artar ve pürüzsüz görünüm sağlanabilir (4).

Yara İyileşmesini Hızlandırarak Doku Onarımına Katkı Sağlayabilir

Panthenol’ün cilt için katkılarından biri, doku onarımını desteklemesidir. Ayrıca egzama gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine de katkı sağlayabilir (4).

Cildi Nemlendirerek Su Kaybını Önleyebilir

Yaşlanma, çevresel faktörler, güneş ışınlarının zararlı etkileri gibi sebeplerle cilt nem kaybı yaşayabilir. Bunun sonucunda yara iyileşmesinde gecikme ve çeşitli deri hastalıkları ortaya çıkabilir. Vücudun nem dengesini korumak için sağlıklı beslenerek vücuda yeterince B5 vitamini almak gerekir. Panthenol’ün kuru cilt, atopik dermatit, sedef hastalığı gibi deri hastalıklarında iyileştirici etkisi olabilir (3).

Antienflamatuar Özelliği Sayesinde Dokuları Koruyabilir

Derideki yaralanmalar, güneş yanığı, tahriş gibi sebeplerle iltihabi durumlar meydana gelebilir. Antienflamatuar özelliğe sahip olan panthenol, cildi koruyarak bariyer görevi görebilir. Deride yağ sentezini ve yeni hücre oluşumunu artırabilir. Böylece kaşıntı, kızarıklık, kuruluk gibi problemlerin azalmasında yardımcı olabilir (3).

Panthenol Cilde Faydaları Nelerdir?

Panthenol Nasıl Kullanılır?

Panthenol’ün vücut ve saç bakımı üzerine olumlu etkileri vardır. Vücudun enerji dengesini sağlamak için besinlerden yeterince almak önemlidir. Eğer B5 vitamini içeren gıdalar yeterince tüketilmiyorsa panthenol içeren besin takviyeleri ve kremlerden destek alınabilir. Cilt üzerine sürülerek krem formunda kullanılabilir. Kremler kısa sürede deriden emilerek etkisini göstermeye başlayabilir. Ayrıca besin ve vitamin takviyeleri aracılığıyla da vücuda alınabilir (1).

Panthenol Bulunan Ürünler Nelerdir?

Panthenol, sıklıkla kullanılan birçok cilt ve saç bakım ürününde bulunabilir. Makyaj malzemesi gibi kozmetik ürünlerin içeriğinde rastlanabilir. Bu ürünlerin yanı sıra reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçların üretiminde de kullanılabilir. Panthenol bulunan ürünlerin bazıları şunlardır (1,3):

Saç Bakım Ürünleri: 

Saç bakım ürünleri, saçların sağlığının korunması için önemli olabilir. Panthenol, şampuan, saç kremi, saç nemlendiricisi, saç köpüğü, saç spreyi gibi ürünlerin içeriğinde bulunabilir. Saçı besleyebilir ve nemlendirebilir. Saçların cansızlığını gidermek, saçlara dolgunluk vermek gibi faydaları olabilir (1,3).

Cilt Bakım Ürünleri: 

Yüz kremi, cilt nemlendirici, tonik, göz kremi, güneş kremi, makyaj temizleyicileri, tıraş köpüğü gibi kişisel bakım ürünlerinde panthenole rastlanabilir. Cildin nem sağlar ve yara iyileşmesini destekleyebilir (1,3).

Kozmetik Ürünler:

Her gün kullanılabilen rimel, fondöten, göz kalemi, ruj, pudra ve sabitleyici gibi makyaj malzemelerinin içeriğinde bulunabilir (1,3).

Anne ve Bebek Ürünleri:

Anne ve bebek ürünleri, hassas cilde uygulandığı için içeriğindeki maddelerin güvenilir olması gerekir. Panthenol, bebek şampuanı, sabunu, losyonu gibi birçok üründe bulunabilir  (1,3). 

Panthenol Bulunan Ürünler Nelerdir?

Panthenol Güvenilir Bir Madde Midir?

Panthenol, topikal olarak (cilt üzerine uygulama) ve besin takviyeleri aracılığıyla güvenle vücuda alınabilir. Kişinin B5 vitaminine karşı bilinen herhangi bir alerjik durumu yoksa ve normal seviyelerde kullanılıyorsa vücut için faydalı olabilen bir bileşiktir (3).

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça:

1- https://www.medicalnewstoday.com
2- https://www.medicalnewstoday.com
3- https://www.healthline.com
4- https://www.webmd.com

Benzer Blog Yazıları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kantaron bitkisi oval uzun yaprakları olan ve sarı ya da mavi çiçek kümelerine sahip çalı şeklinde bir bitki türüdür.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, günlük cilt bakımı rutini cilt sağlığının korunmasına ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ciltte tüm bölgelerin eşit ton rengine sahip olması beklenir.